logo

ESAV dan 12 inci Yayla Şenliği

Ankara’da yaşayan Erzurumluların geleneksel olarak düzenlediği yayla şenliğinin 12’ncisi Çubuk’taki Karagöl’de yapıldı.

 Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV) tarafından düzenlenen şenliğe, Ankara’nın yanı sıra çevre illerden gelen Erzurumlular da katıldı. Ailelerin piknik yaptığı şenlik daha sonra kol kola giren yüzlerce Dadaş’ın ata barı oynamasıyla devam etti.

Etkinliğe katılan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur da oyuna eşlik etti. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı şenlikte misafirlere Erzurum’un meşhur cağ kebabı ikram edildi. Yayla şenliğine katılan Erzurumlu Türk halk müziği sanatçısı Nurullah Akçayır ile Mühlit Kaya ve Şeyda Erdal’ın yanı sıra yörenin âşıklarından Ali Oltulu, Temeli ve Beyzade Aslan da söyledikleri türkülerle etkinliğe renk kattı.

 ESAV Başkanı Aksungur, düzenledikleri geleneksel şenlikler ile yaşadıkları yayla özlemini gidermeye çalıştıklarını anlatarak, bu sayede Ankara’da yaşayan Erzurumluları da bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 Aksungur, bu yıl ki etkinliği Çubuk Belediye Başkanı Özden’in daveti üzerine doğa harikası Karagöl’de gerçekleştirme kararı aldıklarını da belirterek, bu sayede Erzurumluların muhteşem bir manzaraya da tanıklık ettiklerini sözlerine ekledi.

 

Çubuk Belediye Başkanı Özden ise Dadaşları ilçelerinde misafir etmekten dolayı memnuniyetini dile getirerek, Erzurumluların ilçelerine renk ve coşku getirdiklerini ifade etti. Özden, düzenlenen etkinliğin Hakkâri’de 11 askerin şehit olduğu terör saldırısı nedeniyle buruk geçtiğini anımsatarak, hainlerin amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklarını vurguladı.

 

Özden’in konuşmasının ardından tüm şehitler için toplu halde dua edildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?