logo

Esad’ın İşini Şam ve Halep Bitirir

Esad’ın İşini Şam ve Halep Bitirir

Esad’ın İşini Şam ve Halep Bitirir

AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, Konya TV’de konuk olduğu Ankara’nın Zirvesi programında Arap Baharı ve Suriye konuları başta olmak üzere güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Televizyonun Ankara Temsilcisi ve BELDE Gazetesi Haber Müdürü Dursun Erkılıç’ın sorularını cevaplayan İşler, Suriye’de ayaklanmalar Şam ve Halep’e sıçradığında yüzbinlerin sokağa döküleceğini söyledi ve bunun belirleyici olacağını kaydetti.

Dursun Erkılıç’ın “Sanki biz Suriye’deki vahşeti önlemenin bayraktarlığını yapıyoruz gibi, çünkü gerek Birleşmiş Milletler’de gerek Arap Birliği’nde gerekse diğer platformlarda konuyu gündeme getiren, öncülük eden bir Türkiye var. Tasarının vetosundan sonra ikinci aşamasına geçildi sürecin. Yeni bir tasarı hazırlanacak. Ayrıca Tunus’taki toplantıdan bahsediliyor. Belki yeni bir şey sunulacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine. Çin ve Rusya bu sefer ikna edilip o karar çıkarılıp her şey Birleşmiş Milletler gözetiminde halledilebilir mi? Yoksa NATO ve başka güçler devreye girip insani yardımlar için koridor açma girişimi olabilir mi?” sorusu üzerine, Emrullah İşler şunları söyledi:

“Arap Birliği’nin girişimi başarısız olduktan sonra artık biz Türkiye olarak Suriye dostları toplanması yapılmasını önerdik. Bu Arap birliğinde de uygun görüldü. Toplantının Tunus’ta yapılması kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde toplantı yapılacak. Artık Suriye’de gelinen noktada, ciddi bir insani kriz yaşanıyor, bir acı yaşanıyor. İnsanlar günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak noktadalar. Ekonomik hayat ölüm noktasına geldi. Özellikle çatışmaların olduğu bölgelerde. Ciddi sıkıntılar baş gösteriyor artık, yiyecek olsun, hastane olsun. İnsanlar bütün bu şeylerden mahrum. Orda bir insanlık trajedisi yaşanmaya başlandı, bunun bir an önce önüne geçilmesi lazım. Tunus girişimi de bunun özellikle insani ağırlıklı bir girişim olarak tabi ki buradan çıkacak karar Birleşmiş Milletlere de gidecek ve bu insanlık trajedisine bir nokta koymak için girişimlerde bulunulacak. Geçtiğimiz günlerde Arap Birliği yapmış olduğu toplantıda bir uluslar arası Arap gücü ve uluslar arası güç gönderilmesi konusunda tavsiye kararı aldılar. O karar da çok önemli. Biraz önce dediğim gibi Arap birliği hakikaten elini taşın altına koyuyor ve bu Suriye’ye gönderilecek güç, birliğe de katkı vereceklerini ifade ettiler. Bu çok önemli. Sadece iki ülke biraz çekimser tavır sergiledi. Ama büyük çoğunluk aynı kanaati paylaştı. Bir şekilde bu insanlık trajedisine dur dememiz lazım, insanlık olarak sorumluluğumuz var. Maalesef rejim olayları geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylardan ders çıkarıp aklı selim bir şekilde hareket etmiyor. Olaylar da tırmanıyor. İnsanların da artık kaybedeceği bir şey olmadığı için sürekli çatışmalar devam ediyor. Bildiğiniz gibi Suriye ordusundan ciddi manada ayrılmalar oldu. Askerler ayrıldı ve ellerinde silahlar var. Çatışmalar başladı. Aslında ben hep şunu söylüyorum kendi adıma, bu olaylar küçük şehirlerde devam ediyor şu an, esas itibariyle Şam ayaklandığında, Halep ayaklandığında bu iş biter. Orda ciddi manada yüz binler sokağa döküldüğü zaman işin şekli değişir. İş o raddeye doğru yavaş yavaş gidiyor. Tek temennimiz Irak’ta olan olaylar Suriye’de de olmasın. Bir müdahale olup müdahaleden sonra binlerce insan, onun çok çeşitli olumsuz etkileri oluyor. Bu etkilerden kaçınmak lazım. O zaman daha fazla kan dökülüyor. Umut ediyoruz ki aklı selim hakim olur, bir an önce bir geçiş dönemine geçilir Suriye’de ve bir tatlı geçiş mesela Mısır’da oldu, çok güzel oldu. Böyle daha fazla kan dökülmesi önlenerek, halkın talepleri karşılanarak bir orta yol bulunur diye ümit ediyoruz”dedi.

Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?