logo

Elektrik Sayaçları Değişmesi Gündemde

Elektrik Sayaçları Değişmesi Gündemde

Ülke geneli kaçak elektrikle mücadelede için yeni uygulamalar gündeme geldi.

Buna göre Çubuk’ta da önümüzde ki günlerde yeni sayaçların kullanılmaya başlanması tahmin ediliyor.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) Hasan Köktaş, kaçak elektrik ile mücadele ettiklerini bildirdi. Köktaş, “Güneydoğu’nun kaçağını hepimiz ödüyoruz” algısında da ezber bozan açıklama yaptı.

Köktaş, “Doğru, sadece bir bölge ödemiyor. İşin resmi şu: Yüzde 73 kaçak olan il var. Yüzde 73 olan kayıp kaçağın toplamda ulusal tarifeye yansıması diyelim 1 milyar TL. İstanbul bölgesinde kayıp kaçak oranı daha düşük; örneğin yüzde 11. Ama hacim büyük olduğu için yansıması 2.5 milyar TL” dedi. Kaçak elektriğin önüne geçmek için eylem planı başlattıklarını anlatan Köktaş, çözümün bölgesel tarife olduğunu söyledi. Köktaş, “Tüm sayaçları değiştirip uzaktan okuma gibi sistemlere geçeceğiz. Kaçakta 1 puanlık indirim bile bazı dağıtım şirketlerinin satış gelirinin üzerinde kazanç getirir” diye konuştu.

Rekor Yatırım

Elektrik dağıtım sisteminde 5 yılda 8.5 milyar TL gibi rekor bir yatırım yapılacağını anlatan Köktaş, şunları kaydetti: “Sistemde sorun kamudaki şirketler. 21 dağıtım şirketinden 13’ü özelde. Türkiye’de yatırım onayını EPDK verir. Özel şirketler, yatırım taahhüdünü kuruşuna kadar yapıyor. Hizmet kalitesi için bu şirketler de özelleştirilmeli” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?