logo

Eğlencenin turşusunun kurulduğu festivale yoğun ilgi

Eğlencenin turşusunun kurulduğu festivale yoğun ilgi

Çubuk Abad parkında bu yıl yapılan “15. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali”ne yoğun katılım oldu.

Eğlence ve alış verişin adresi olan Çubuk’ta kendinize ve evinize ihtiyacınız olan her şey alana kurulan stantlarda Perşembe günü başlayan festivalin hazırlıkları günler öncesinden yapılmış, başta turşu olmak üzere ilçede üretilen tüm yöresel ürünlerin yer aldığı eğlencenin turşusunu kurulduğu festival devam etti. Festival boyunca çeşitli konserler, yerli ve yabancı halk oyunları, animasyon gösterileri, spor gösterileri, defileler, çeşitli yarışmalar konserler yapıldı.

Festival kapsamında açılan stantlarda yöresel ürünlerden turşu, baklava, salçanın yanı sıra organik olarak üretilen domates suyu, vişne reçeli, homaça, tarhana, bazlama, dolma, kavun ve karpuz satışı yapıldı. Ayrıca oluşturulan, el işi göz nuru çeşitli ürünler, resim sergileri de yer aldı. Yoğun katılımın olduğu festivalde turşu kurma yarışması ile çeşitli yöresel ürün yarışmalarının da yer alacağı festivalde çeşitli sürpriz hediyeler de verildi. Festival Pazar gecesi son buldu.

15’incisi düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali çiftçileri, üreticiyi ve esnafı sevindirdi. Festival süresince 313 tanıtım standının kurulduğu Çubukabad Park ve festival alanı, yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Çiftçilerin getirdiği yöresel ürünlere de ilgi gösteren katılımcılar, Kültür Sokağı’nda satılan, Çubuk’a özgü değerli taşlardan yapılan çeşitli takılardan ve süs eşyalarından satın aldı. Ankara’nın kardeş ilçeleri Keçiören, Kalecik, Pursaklar, Akyurt, Altındağ, Mamak ve Kahramankazan gibi ilçeler arası yardımlaşma da gözlerden kaçmadı.

TURŞU FESTİVALİ GASTRONOMİ İLE LEVEL ATLADI

Çubuk’ta ilçesinde bu yıl 15’incisi düzenlenen ve bir milyona yakın insanın ziyaret ettiği Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali, Gastronomi temasıyla kabuklarını kırarak level (bir üst seviye) atladı. 

Festival süresince 313’ün üzerinde tanıtım standının kurulduğu Çubukabad Park ve Festival Alanı yurt içi ve yurt dışından bir milyon kişiyi ağırladı. Özellikle Ankara’dan vatandaşların ilgi gösterdiği festival alanındaki stantlarda ve çevredeki imalathanelerde yaklaşık 500 ton turşu satılırken, 5 tonun üzerinde turşu ikram edildi.

Festival kapsamında köylüler tarafından getirilen yöresel ürünler de yoğun ilgi gördü. Başta Çubuk’a özgü değerli taşlardan yapılan çeşitli takı, süs eşyaları, sepet, çanta ve tablo gibi ürünlerin bulunduğu kültür sokağındaki stantlara da vatandaşlar ilgi gösterdi.

Çubuk Kadın Kooperatifi de köy bulguru, tam buğday unu, turşu, salatalık özlü sabun, reçel, marmelat gibi ürünlerin satışa sunulduğu festivalde kurulan gastronomi bölümünde festival boyunca çeşitli yöresel yemek yarışmaları, turşu kurma yarışmaları, çocuk, genç ve usta şeflerin yemek şovları ile anne ve baba çocuk yemek yarışmaları yapıldı. Gastronomi bölümüne gelen ziyaretçilere yüzlerce kilogram Çubuk Homaça yemeği, Çubuk düğün çorbası, Çubuk Pilavı ve Çubuk Vişne suyu ikram edildi.

Çubuk Gastronomi Merkezi Olma Yolunda İlk Adımını Attı

Bu festival gösterdi ki insanlar sadece sanatçı için değil, yöresel lezzetlerin tadına bakmak ve o ürünlerden sevdiklerine de ikram etmek ile yeni yerler görmek için bir yerlere gitmektedirler. Festivalde konser saatlerinde bir taraftan konser olurken diğer taraftan da yeme içme bölümlerinde yoğunlukların azalmadan devam ettiğine şahit olduk. İnsanların büyük çoğunluğunun konser için gelmediği ve alış verişlerine devam ettiği gözlemlendi. Sadece yeme içme bölümünde 4 günde 15 milyonun ilçeye giriş yaptığı tahmin edilirken, yıl boyunca gastronominin ilçeye ne kadar büyüklükte bir girdiği sağlayacağını artık siz tahmin edin. Dört günde 2 binin üzerinde gençler ve kadınlar başta olmak üzere kişiye istihdam sağlayan festival, gastronomiyle adeta level atladı.       

Çubuk Homaçası Büyük Talep Gördü

İlçenin girişimci kadınlarından Hülya Elma tarafından açılan stantta bu yıl coğrafi işaret belgesini alan Çubuk Homaça Yemeği satışa sunulurken, büyük beğeni toplayan özel et yemeği adeta yok sattı. Aynı zamanda işletmecilerden Veysel Kırıkçı da Çubuk Homaça yemeğini standın da satışa sunanlardan oldu.  Yöresel ürünlerimizden bazlama, gözleme, tandır böreği, yaprak sarması gibi ürünlerde en çok satanlar arasında yer aldı.

Vişneli Çubuk Baklavası ilgi odağı oldu

 Girişimci kadınlardan Pakize Çam tarafından bu yıl festivalde vişneli Çubuk baklavası ve vişneli dondurma üretimine başlanırken, ilk defa vişneli baklava yiyenler tarafından büyük beğeni topladı. Farlı bir lezzeti ve kıvamı olan vişneli Çubuk baklavası, doğallığı ve görünümü ile de adeta göz kamaştırdı. İlk günden yok satan vişneli baklava sayesinde Çam, Ankara’da düzenlenecek gıda fuarına davet edildi.

Festival sayesinde yüzlerce üniversiteli burs sahibi olacak

Festivalde stant açan ve üyelerinin yaşları 60’ın üzerinde kadınlardan oluşan Çubuk Eğitim Gönüllüleri de dezavantajlı üniversiteli gençler okusun diye yöresel ürünler üretmek için ter dökenlerden oldu. Ürettikleri bir birinden lezzetli ev yapımı yöresel ürünleri geleceğin teminatı çocuklarımız için gelire dönüştürdüler. Yoğun talebin gördüğü stant faaliyetleriyle Türkiye’ye örnek oldu.

İlçenin ve ürünlerinin tanıtımı için ikram seferberliği yaptılar

Çubuk Ziraat Odası tarafından açılan stantta da festivale gelen misafirlere Çubuk misafirperverliği en iyi şekilde gösterilirken, 4 gün boyunca ilçede üretilen ürünlerin tanıtımı yapıldı. Oda Başkanı Orhan Gülle ve ekibi tarafından stantta 1 ton turşu, 1 ton sert buğdaydan(hedik), 1 ton armut, 500 kilo elma, 500 kilo domates, 500 kilo salatalık, 200 kilo erik, 100 kilo alıç, 150 kilo yabani erik, 1,5 ton karpuz ve kavun ikram edildi.

Çubuk Abad 1402 Dernekler Federasyonu Örnek Oldu

Festivalin diğer yıldızlarından biri de Çubuk Abad 1402 Dernekler Federasyonu oldu. Kurdukları stantta festival boyunca ilçeye gelen misafire adeta ev sahipliği yaptılar. Stantta unutulmaya yüz tutan yöresel ürünlerimizden cızlama, kaymaklı yayla çöreği, kete, hedik, erik suyu, yayık ayranı gibi ürünlerimizi yaparak sıcak sıcak ikram ettiler. Adeta ziyaretçi akınına uğrayan statta ilçemizin en iyi şekilde tanıtımın yapıldığı stantlardan oldu.    

Festival Çubuk ekonomisine can suyu oldu

Festival süresince kurulan 128 stantta homaça, döner, kavurma, baklava, hamur işeri, tatlı çeşitleri ve içecek satışı yapılırken, 38 statta ise çeşitli yörelere ait yöresel ürünlerin satışı yapıldı. İki yıllık bir aradan sonra düzenlene festivale tahminlerin de üzerinde ziyaretçi geldi. İlk günden son güne kadar yoğun bir katılım oldu. 200 binin üzerinde araç girişi ve yaklaşık bir milyon  üzerinde kişi ilçe dışından festivale geldi. İlçemize ekonomik anlamda büyük bir getirisi oldu. Yaklaşık 50 milyon TL’nin üzerinde bir girdi tahmin ediliyor. Festivalin ayrıca ilçe tanıtımı anlamında büyük katkısı oldu.

Festivale ilk defa iş insanları destek verdi

Bu yıl ilklerden biri de bu ilçede faaliyet gösteren iş insanlar tarafından festival sahiplendi. Onur Fiber, Güçsan AŞ., Mutaş Mutfak, Turna Ahşap, Kocalar Beton, Ofis Yem, Ahenk Grup İnşaat, Ünallar İnşaat, Çorbacı Yanık ilçe için ellerini taşın altına koydular. Festivalin yıldızlarından biri de bu koca yürekli iş insanlar olsa gerek.  

Festivalde gençlerde geliştirdikleri ürünleri sergiledi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Hezarfen Otonom ekibi öğrencileri “TULPAR” ismi verilen aracı festivalde tanıttı. TEKNOFEST KARADENİZ’de de sergilenen tasarımı ile dikkatleri çeken 250 kg ağırlığındaki otomobil turşu festivalinin de ilgi odağı oldu.

Çubuk’ta Festivalin Gizli Kahramanları

Çubuk Tuşu ve Kültür Festivali gibi festivaller çok büyük organizasyon ve uzun bir emek gerektiren etkinliklerdir. Sadece maddi anlamda değil aynı zamanda büyük bir uğraş gerektiriyor. Küçük bir aksaklığın sonuçları festivalin ihtişamını gölgede bıraktırabilir. Bu nedenle aylar öncesinden hazırlıkların başlandığı festivalin görünen kahramanlarının yanı sıra gizli kahramanları da vardır. Görünen kahramanlarından ve bir numara olan birisi herksin bildiği gibi Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş’tır. Gizli kahramanlar ise Çubuk Belediyesi çalışanlarıdır. Misafirler gelip eğlenirken, kimi pervasızca kirletilen lavaboları, kimisi festival alanlarını temizleyeceğim diye kan ter için da kalırken,  kimileri de organizasyonda aksaklık olmasın diye sağ sola koşturdular. Temizlikçisinden elektrikçisine, şoföründen beden işçisine, memurundan amirine gece gündüz bu ilçenin tanıtımı ve insanının kazancının artması için ter döktü”dedi. Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş konuşmasının devamında: “İlçemizde geleneksel her yıl yapılan ve pandemi nedeniyle 2 yıllık özlemin ardından festivali bu yıl gastronomi temasıyla düzenlediklerini belirterek, “Dünyanın tek turşu festivali Çubuk’ta’ sloganıyla 2005 yılında yapılmaya başlanan festivalin ilçeye büyük katkısı bulunuyor. Festivalimize tahminlerimizin üzerinde ziyaretçi geldi. 150 binin üzerinde araç girişi ve 500 binin üzerinde ziyaretçi geldi. İlçemize ekonomik anlamda büyük bir getirisi oldu. Yaklaşık 20 milyon liranın üzerinde bir girdi olduğunu tahmin ediyoruz. Ziyaretçilerin yüzlerinde memnuniyet ifadelerini gördük. Onların mutluluğunu görünce biz de mutlu olduk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?