logo

Durhasan da Şifalı İçme Suyu

Durhasan da Şifalı İçme Suyu

Çubuk’un Durhasan Mahallesi’ndeki Baybağ mevkiinde bulunan çeşme suyunun halk arasında şifalı olduğuna inanılıyor.

Çevre ilçelerden yüzlerce ziyaretçinin uğradığı çeşme suyu, iddiaya göre böbrek taşlarını eritip düşürüyor. Çevrede piknik yapan vatandaşların, uzun kuyruklar oluşturarak şifalı suyu bidonlara doldurup döndükleri belirtiliyor.

Ancak çeşmeye gelenler, çeşmenin ve çevresinin bakımsız ve su için gelenler tarafından çevresinin kirletilmesi sorununa dikkat çekerek bu sorunun çözülmesini istiyor.

Yaklaşık 6 aydır böbreklerindeki taş nedeniyle ağrı çektiğini söyleyen Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeki Metin, ’’Muayene için gittiğim doktor 2 santimetre taş olduğunu söyledi. Bununla ilgili de Durhasan Mahallesi yolunda bir çeşme olduğunu ve bu suyun böbreklerdeki taşların düşmesine neden olduğunu bir arkadaşımdan duydum. Arkadaşım, ‘Ben o sudan içtim böbreklerimde taş kalmadı’ dedi. Tıp doktorunun tedavisini uygulamadan önce bu suyu kullanalım dedik ve bu gün içmek için su doldurmaya geldik’’ dedi.

Suyun şifalı olduğunu yaklaşık 4 yıl önce duyduğunu ve o günden bu güne kadar sürekli çeşmeden su götürerek evde ailesi ile birlikte içtiklerini aktaran Halil Basri Uluğ, ’’Buradan su götürürken, böbrek taşı nedeniyle rahatsızlık çekip su götürerek şifa bulan çok sayıda kişi ile tanıştım. İnsanlar buradan sürekli su taşıyorlar. Su içmek suretiyle böbreklerde bulunan taşın tamamen yok olduğuna defalarca şahit olunuyor. Suyun faydası hastaların tekrar doktora gittiğinde bir nevi doktorlar aracılığıyla da tıbbi anlamda tescilleniyor. Bazı zamanlar buraya o kadar çok kişi su için geliyor ki çok uzun kuyruklar oluşuyor’’ diye konuştu.

Suyun kendine özgü bir tadı olduğunu anlatan Uluğ, ’’Bu çeşmeden akan su, hafif bulanık görüntüsü, yağlı ve değişik bir aroması olan şifalı sudur. Bu şifalı suyu herkese tavsiye ediyoruz’’ dedi.

Suyu tesadüfen keşfettiklerini ve o günden bu güne sürekli çeşmeden su götürdüklerini kaydeden Emine Oğuz, suyu kullanmaya başladıktan sonra kendisinin böbreğinde bulunan taşların kum haline geldiğini ve kumları dökerek kurtulduğunu ifade etti. Oğuz, şunları söyledi:’’Bu suyu içmeye başladıktan sonra aniden sancılandım ve doktora gittim. Doktor, ‘sen kum düşürüyorsun, nasıl yaptın bunu’ dedi. Bende şifalı sudan içtiğimi söyledim. Doktor bolca su içtiysen etkisinin olabileceğini söyledi. Hatta bizim bir gelinimiz doktora gitti bir türlü taş sorunun çözemedi. O da bu sudan içmek suretiyle şifaya buldu. Maşallah şimdi sağlığı çok iyi oldu. Ben başkalarından da buna benzer faydalarının olduğunu duydum. Yaklaşık 4 yıldır bu suyu içiyorum. Ben bu suyun çok faydasını gördüm.

“Eşinin içtiği su sayesinde böbrek taşlarını düşürdüğünü söyleyen Kemal Oğuz, kendileri gibi insanların da suyun şifasının farkına vardığını belirtti. Eşinin ameliyata hazırlanırken, buradaki suyun böbreklere iyi geldiğini tesadüfen öğrendiklerini ve eşinin ameliyat yerine suyu tercih ettiğini vurgulayan Oğuz, ‘’İlk olarak buraya su doldurmaya geldiğimizde çok sayıda insan vardı. Bidonlara su dolduruyorlardı. Neden bu kadar kalabalık olduğunu sorunca, suyun şifalı olduğunu böbrek taşını düşürdüğünü söylediler. Biz o günden bu güne bu suyu kullanıyoruz ve herkese de tavsiye ediyoruz’’ şeklinde konuştu.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?