logo

Domuz Gribi Kontrol Altına Alınacak

Domuz gribi virüsünün genellikle zayıf bünyeleri seçtiği ve başlayacak aşı çalışmalarıyla domuz gribinin kontrol altına alınacağı belirtildi.

 

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün öldürücü gücünün çok zayıf olduğunu belirten Ankara’nın Çubuk İlçesi’ndeki Halil Şıvgın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ziya Albayrak, “Ancak bu virüs, hızla yayılır. Genellikle çocuklara, gençlere, hamilelere, şeker ve kalp hastalarına musallat olur. Bu virüs genellikle zayıf bünyeleri seçiyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak aşı çalışmaları ile domuz gribinin kontrol altına alınacağına inanıyorum” dedi.

 Başhekim Ziya Albayrak, “Domuz gribi konusunda yaşanan paniğin gerçek nedeni, hızlı hareket eden virüsün, ağır hareket eden ölümcül kuş gribi virüsünün birleşmesi bir melez virüsün ortaya çıkabileceği düşüncesinden kaynaklanmaktadır” dedi.

Çok hızlı yayılan domuz gribi salgınına karşı hijyenik tedbirlerin yanı sıra mutlaka aşı olunması gerektiğini de belirten Başhekim Albayrak, “Dünyada birçok ülkede domuz gribi salgınına karşı kullanılan aşıların, Hıfzıssıhha’da yapılan tetkikler sonrası olumlu sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır. Salgın için ölü aşı tabiri ile anılan aşının tercih edilmesi de ülke ekonomisine bağlı olarak gündeme gelmektedir. Domuz gribine karşı Amerika’da kullanılan canlı aşının fiyatı, neredeyse ölü aşı fiyatının on katıdır” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?