logo

Domates Şenliği Ağası Lise Öğrencisi Oldu

Domates Şenliği Ağası Lise Öğrencisi Oldu

Çubuk’un Akkuzulu mahallesinde 14 yaşındaki lise öğrencisi ağalık seçimine kimse katılmayınca, biriktirdiği parasını vererek “domates ağası” seçildi.

Çubuk’ta gerçekleştirilen 4. Akkuzulu Domates Şenliği’nde bir ilk gerçekleşti. Geleneksel olarak yapılan şenlikte ağalık seçimlerine bu yıl kimse katılmayınca, şenlik ağalığına 14 yaşındaki lise öğrencisi Cihat Kırıkçı talip oldu. Kırıkçı başka rakip olmaması nedeniyle “domates ağası” olarak seçildi. Bu güne kadar biriktirdiği harçlıklarını vermek suretiyle ağalığı aldığını söyleyen Cihat Kırıkçı, mahalledeki büyüklerinin seçime katılmaması üzerine ağa olmak için sahneye çıktığını belirtti.
Ağalığı aldıktan sonra kendisine yakınlarının ve mahalle halkının ilgisinin daha çok arttığını anlatan Kırıkçı şunları söyledi: ‘”Gece geç vakitlere kadar sunucu şenlikte bulunanlara ağalık seçimine katılmaları yönünde sürekli anons yaptı. Buna rağmen hiç kimse ağalık seçimine katılmadı. Babama söyledim, ‘kimse çıkmıyor, ben çıkmak istiyorum’ dedim. O da bana, ‘sen küçüksün, senin ağa olarak çıkman olmaz’ diye cevap verdi. Bende kendi kendime dedim ki, ‘4 bine yakın nüfusu bulunan mahalle bir ağa seçemezse bu mahallenin ayıbı olur. Atamız Fatih Sultan Mehmet de tahta ilk oturduğunda 14 yaşındaydı. Ben çıkarsam bu durumdan utanan birileri elbette ağa olmak için karşıma çıkar’ dedim ve ağa olmak için sahneye çıktım. Baktım ki kimse karşıma rakip olarak çıkmadı. Kimse çıkmayınca ağalık açılış fiyatı olan 5 bin lirayla ben ağa olmak zorunda kaldım. Cesaret göstererek ağa seçilmeme babam başta olmak üzere tüm ailem çok sevindi. Herkes tebrik etti. Bana karşı mahallenin ve yakınlarımın ilgisi çok arttı’ dedi.
Yazları 3 ay boyunca gündüz domates tarlasında çalıştığını, geceleri ise topladıkları domatesleri Ankara’da bulunan sebze haline götürdüğünü ve bu şekilde para biriktirdiğini kaydeden Kırıkçı,’Bu güne kadar biriktirdiğim tüm paramı ağalık için verdim, ancak hiçte pişman değilim. Tekrar çalışarak bu parayı biriktirebilirim. Ama bu ağalık herkese nasip olmaz’ diye konuştu.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?