logo

Çubuk’tan Suriye’ye Yardım Eli

Çubuk’tan Suriye’ye Yardım Eli

Çubuk’ta İHH ve Suriye’ye Yardım Platformunca düzenlenen kampanya kapsamında, Suriyeli sığınmacılara ulaştırılmak üzere 2 tır insani yardım malzemesi gönderildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Çubuk Temsilcisi Abdulhamit Ateş, Atatürk Park’ında yardım tırlarının hareketi öncesi düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İHH gönüllüleriyle ilçedeki sivil toplum örgütlerince düzenledikleri kampanya kapsamında 2 tır insani yardım malzemesi topladıklarını ve ilçeden 5 tır toplamayı hedeflediklerini belirtti.

Yardımların Suriyeli sığınmacılara bir an önce ulaştırılmasını istediklerini ifade eden Ateş, bu ülkedeki aç ve susuz yetimlerin yaralarına merhem olmak için bu kampanyayı düzenlediklerini söyledi.

Suriye’de 3 yıldır vahşetin sürdüğünü vurgulayan Ateş, halkın acılarını dindirebilmek için ilçelerindeki sivil toplum kuruluşları olarak çalışma başlattıklarını anlatarak, şunları söyledi: “Yardım kampanyasının öncülerinden olan İHH bugüne kadar 2 bin 100’den fazla tırı bölgeye gönderdi. İlçemizdeki sivil toplum kuruluşları ile bu işi düşündüğümüzde acaba 1 tırı doldurabilir miyiz diye düşünüyorduk. Şu an şükürler olsun 2 tırımız hazır ve üçüncü tırımız da hazır. Yaklaşık 1 haftada toplanan yardım malzemelerini bugün Suriye’ye gönderiyoruz. Biz bir komşu ve Müslüman olarak oradaki kardeşlerimize bir nebze de olsun faydalı olmak istiyoruz. Bütün sivil toplum kuruluşlarına, kaymakamımıza, belediye başkanımıza ve ilçe halkına teşekkür ediyoruz. İnşallah beşinci tırımızı da önümüzdeki günlerde göndereceğiz”dedi.

Konuşmaların ardından Emekli Çubuk Müftüsü Abdurrahman Somuncu tarafından dua yapıldı. Son kontrollerin ardından tırlar, uğurlama töreniyle Suriyeli sığınmacılara ulaştırılmak üzere dualar eşliğinde yola çıktı.

Tırlarda, yaklaşık 26 ton un, 20 ton gıda, 5 ton giyecek ve konfeksiyon malzemesi bulunduğu bildirildi.

Uğurlama törenine, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Lokman Özden, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?