logo

Çubuk’taki Üreticiler Yalova Seralarını İnceledi

Çubuk’taki Üreticiler Yalova Seralarını İnceledi

Çubuk’taki Üreticiler Yalova Seralarını İnceledi

Çubuk’lu üreticiler, Yalova’da iç ve dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği yapılan seraları inceleyerek bilgi aldı.

Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Belediye Başkanı Lokman Özden’in de aralarında bulunduğu heyet, Yalova’da iç ve dış mekan süs bitkileri yetiştirilen seralarda incelemelerde bulundu. Kaymakam Şahin başkanlığında yapılan incelemelerde, bölgenin büyük ölçekli örnek seralarında ve küçük ölçekli seralarında çeşitli incelemelerde bulunuldu.

İncelemeler öncesi Altınova Kaymakamı Gürkan Polat’ı ve Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ı ziyaret eden heyet, ilçe ve seracılık hakkında bilgi aldı. Ziyarette Kaymakam Polat’a ve Başkan Oral’a Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin tarafından Çubuk agat taşından yapılmış masa saati hediye edilirken, Belediye Başkanı Lokman Özden tarafından da Çubuk turşusu ve ilçeyi tanıtan dergi hediye edildi.

Yapılan görüşmelerin ardından heyete Altınova Belediye Başkanı Oral tarafından ilçede bulunan çeşitli ölçekli seralar tek tek gezdirildi. Çanakkale Geçilmez, Dündar, Florıum, Güney gibi büyük seraları gezen heyet, çeşitli bitkileri ve seraların fizik yapısını inceledi. Özellikle Çubuklu üreticiler tarafından üretimin hangi aşamalardan oluştuğu ve üretim sonrası pazarlama konusunda yoğun soruların sorulduğu Yalovalı üreticiler, tüm sorulara tek tek cevap verdiler. İncelemelerde cevapları not alan ve kameraya çeken Çubuklu üreticilere, Yalovalı üreticiler tarafından çeşitli bitkiler de hediye edildi.

Çanakkale Geçilmez Çiçekçiliğin sahibi Şefik Yıldırım, Altınova’nın iklimi ve pazara yakınlığıyla süs bitkiciliği yetiştiriciliğinde önemli bir konuma geldiğini söyledi. Ekonomik girdisi olarak önemli pazara sahip olan süs bitkisi yetiştiriciliğinin Çubuk ilçesinde de yapılabileceğini ifade eden Yıldırım, “Ben askerliğimi Ankara’da yaptım. Ankara’da uzun süre bir serada çalıştım. Isıtma sistemi sağlandığı sürece Ankara’nın havası süs bitkisi yetiştiriciliğinde çok daha iyidir. Çubuk’ta iyi bir üretim yapılırsa biz ihracata yönelik ürünlerde veya iç piyasada ürünlerinizi rahatlıkla pazarlayabiliriz. Biz bu konuda bizden istenen her türlü bilgi paylaşımına ve yardıma hazırız” dedi.

Yapılan incelemelerin ardından gezi ile ilgili bir değerlendirme yapan Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, iç ve dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinin çok büyük pazara sahip olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Lokman Özden ile birlikte hareket edere ilçelerinde bu potansiyelden yararlanmak istediklerini anlatan Şahin, yapılan inceleme gezisinin üreticilere ışık tutacağını ifade etti. Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisi olan ilçenin kişi başına düşen gelir seviyesini yükseltmeyi amaçladıklarını vurgulayan Şahin, “Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisi olan ilçemizde, yeni projeler üreterek ekonomiyi daha çok canlandırmayı amaçlıyoruz. İstihdam ve gelir artırıcı projelerimizden biri olan iç ve dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliğini inşallah belediyemizle, ilçe tarım müdürlüğümüzle, özel idaremizle ve vatandaşlarımızla bir olup ilçemizde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çalışma yaparak projelere destek olan tüm kuruluşlara projeler sunacağız” diye konuştu.

Yalova’da yapılan gezinin kendileri açısından çok verimli geçtiğini anlatan Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, iç ve dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği konusundaki üretim sahalarında inceleme fırsatı bulduklarını söyledi. Yetiştiricilik ve pazarlama konusunda yerinde görerek teknik insanlardan bilgi aldıklarını belirten Gülle, “Bizim insanımız görmeden bir işi yapmaya cesaret edemez. Burada aklımıza takılan tüm soru işaretlerini giderdik. Fidan, tohum, gübre, ilaçlama, ürün yetiştiriciliği ve pazar hakkında detaylı bilgi aldık. Üreticilerin uygulamalarını hem fotoğraf makinesi ile hem de kamera ile görüntüledik ki, inceleme fırsatı bulamayan diğer üyelerimize de burada gördüklerimizi izletebilelim. Bilgilenmemiz ve yeni üretim teknikleri görmemiz açısından çok verimli geçen gezi için, bize bu imkanı veren başta Kaymakamımız Sayın Cemal Şahin’e ve Belediye Başkanımız Sayın Lokman Özden’e kooperatifimiz adına çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca bize ev sahipliği yapan Alınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’a, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyuna ve üreticilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?