logo

Çubuk’ta Vişne Şenlik Coşkusu

ANKARA – Çubuk’ta, her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Yukarı Çavundur Vişne Şenliği ‘, yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Şenlik, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve daha sonra Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü’nün konseriyle başladı. Vişne üreticileri arasında ‘En Güzel Vişne Yarışması’na katılanlar arasından seçim yapmak için oluşturulan heyet, tek tek vişneleri inceleyerek daha önce belirlenen kriterlere göre sıralama yaptı. En güzel vişne yarışmasında birinci Ömer Çobankaya, ikinci Kemal Küpeli ve üçüncü Seyit Ahmet Taşinen oldu. Dereceye girenlere, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Dernek Başkanı Osman Şahbudak ve Mahalle Muhtarı Habib Yavuz hediye verirken, ‘Vişne Ağalığını’, yapılan açık artırmayla Yukarı Çavundurlu iş adamı Süreyya Özden aldı.

Şenlik meydanına kurulan stantlarda vatandaşlar, bahçelerinde yetiştirdikleri vişne, fasulye, biber gibi meyve ve sebzeleri satışa sundu. Şenliğe gelen misafirler tarafından yoğun ilgi gören stantlardaki ürünler, kısa sürede tükendi. Şenlik süresince misafirlere vişne suyu, Yukarı Çavundur ekmeği, hamursuz, gözleme, ayran ve vişne aromalı Osmanlı Şerbeti ikram edilirken, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan oyun alanında patlamış mısır, şekerleme ve top dağıtıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Aşkın Asan, bu gün Çubuk’ta katıldığı ikinci vişne şenliği olduğunu hatırlatarak, yapılan şenlikler vasıtası ile insanların bir araya geldiğini ve dostlukların tazelendiğini ifade etti. Uzun süredir mecliste gece gündüz demeden çalıştıklarını söyleyen Asan, ‘Gece gündüz demeden çalışmamızdan dolayı, sizlerle sık sık bir araya gelemiyorduk. Meclisin ara vermesi ile birlikte sahaya indik ve sizlerle bir araya geldik’ diyerek, vatandaşın görüşüne başvurulacak bir halk oylamasının önümüzdeki süreçte yapılacağını hatırlattı. Asan, ‘Gelişmiş ülkelerde sık sık internet aracılığı ile vatandaşların görüşüne başvuruluyor. Bizde daha henüz herkesin evinde bilgisayar ve internet olmadığı için bu sistem kullanılmıyor. Ancak önümüzdeki yıllarda e-devlet sistemi ile bizde sık sık yapılacak kanunlarla sizlerin görüşlerinize baş vuracağız. Bunun hazırlıklarını da yapmaktayız. Ben buradan yapılacak halk oylaması için sizden destek istiyorum’ dedi.

Yapılacak oylamada iki maddenin kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Asan, birinin kadın hakları, diğerinin de çocuk hakları olduğunu söyleyerek, ‘Cumhuriyet tarihinde ilk defa çocuk hakları anayasamıza giriyor. Bir önceki anayasamız maalesef çocukları hiç dikkate almamış ve çocuğu yok saymıştır. Çocuklarımız bizim göz bebeğimiz ve bu konuda devlete çok yük yüklemekteyiz’ şeklinde konuştu.

Çubuk’un hızlı gelişmesini yakinen takip ettiklerini söyleyen AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, yapılan festivallerin öneminde değindi. Türkiye’nin Ankara’nın ve Çubuk’un başarılı belediye başkanları sayesinde geliştiğini ve güzelleştiğini söyleyen Alparslan, ‘Sizler her şeyin en güzeline en iyisine layıksınız. Biz bunları hep birlikte yapacağız. Türkiye ne zaman bir şekilde kalkınmaya, güzelleşmeye ve gelişmeye başlasa maalesef önüne bir takım engeller konuluyor ve bir takım huzursuzluklar çıkarılmaya çalışılıyor. Bizler hiçbir zaman bunlara pirim vermeyeceğiz ve samimiyetimizi, dostluğumuzu pekiştireceğiz’ dedi. Çubuk’un Yukarı Çavunudur Mahallesi’nde bir yıl aradan sonra tekrar gerçekleştirilen ‘Vişne Şenliği’ nin, üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için yapıldığını kaydeden Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, vişne şenliğinin hayırlı olmasını diledi. Konuşmasında, yapılacak referandum için vatandaşlardan evet demeleri konusunda da destek isteyen Başkan Özden, ‘Bu defolu 12 Eylül anayasası sivillerin yaptığı anayasa değildi, askerlerin, cuntanın, diktanın yaptığı anayasaydı. Bu anayasada sizin hür iradeniz ve sizin oylarınız yoktu. Sağdan ve soldan denge olsun diye ülkenin genç fidanlarını idam sehpasında sallandıranlara, biz 12 Eylül sabahı, ‘kardeşim anayasayı biz yaparız’ diyeceğiz. Bu anayasaya siz evet dediğinizde Türkiye özgürleşecek, geleceğiniz ve yavrularınız özgür hür ortamda yaşayacak’ şeklinde konuşarak, önümüzdeki yıl vişne şenliğinin tekrar yapılıp yapılmaması konusunda birde mini referandum yaptı. Başkan Özden’in ‘önümüzdeki yıl vişne şenliği yapılsın mı?’ sorusuna vatandaşlar tarafından yüksek sesle evet cevabı geldi. Derneğe yardım amacı ile makbuz karşılığında para yatıran İl Başkanı Alpaslan, aldığı biletleri kafasına giydiği EVET yazılı şapka ile vatandaşlara dağıtırken, yapılacak referandum içinde vatandaştan destek istedi. Tek tek vatandaşı dolaşan Alpaslan, istek ve taleplerini de sordu.

Yukarı Çavundur Mahallesi Kalkındırma ve Güzelleştirme Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Osman Şahbudak da mahalle halkının yetiştirdiği ürünleri tanıtmak için yapılan şenliğin amacına ulaştığını belirterek, başta Belediye Başkanı Lokman Özden ve ekibi olmak üzere şenlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. Osman Şahbudak tarafından Başkan Özden’e Yukarı Çavunudur Mahallesi’ne kaktıklarından ve üreticiye desteklerinden dolayı plaket verildi.

Şenlik programına AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Belediye Başkanı Lokman Özden, Belediye Başkan Yardımcıları Hacı Çelebi, Mehmet Kuzal, Çubuk AK Parti İlçe Başkanı Dr. Tuncay Acehan, MHP İlçe Başkanı Recep Öz, BBP İlçe Başkanı Mahmut Yazıcı, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Çubuk Platformu Başkanı Ahmet Yalçın, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türk Halk müziği ve yerel sanatçıların konserleri ile gece geç vakitlere kadar süren programda, şenliğe katılanlar, yerel sanatçılardan Ahmet Yılmaz’ın söylediği Ankara oyun havaları ile doyasıya eğlendiler. 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?