logo

Çubuk’ta Termal Tesislerin Sağlık ve Tedavi Üzerine Dizayn Edilecek

Çubuk’ta Termal Tesislerin Sağlık ve Tedavi Üzerine Dizayn Edilecek.

Başkent Ankara’nın sağlık merkezi haline getirilmesini öngören AK Parti hükümeti, Etlik’te büyük bir devlet hastanesi inşa edecek. Projeyle yılda 5 milyon kişinin tedavi amacıyla Ankara’ya gelmesi öngörülüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan seçim beyannamesinde illere yönelik planlamalar dikkat çekerken, Ak Parti Ankara’yı sağlık sektörünün de başkenti yapmaya karar verdi. Türkiye’nin sağlık merkezi olması amacıyla Etlik’te dev bir devlet hastanesi kurulacak. Hastane Türkiye’nin tamamına hizmet verecek. Tedavi olmak amacıyla Ankara’ya yıllık 5 milyon kişinin gelmesi planlanıyor. Sağlık turizmi ile gelecek olan 5 milyon kişiyle birlikte Ankara’ya yıllık 10 milyon turistin gelmesi hedefleniyor. Ayrıca Ankara’nın hemen yanı başındaki ilçeleri olan Haymana, Ayaş, Kazan, Çubuk ve Kızılcahamam’da termal tesislerin tamamen sağlık ve tedavi üzerine dizayn edilmesi ve yeni modern tesislerin kurulması planlandı. Bu arada üniversitelerin önderliğinde tekno kentlerin kurulması, bilişim vadisi programının en büyüğünün Başkent’te gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

KONGRE MERKEZİ

Ankara’ya 2 sene içinde çok büyük bir fuar merkezi yapılacak. Yılda 50 uluslararası, 50 ulusal kongrenin yapılacağı 5 bin ve 10 bin kişi kapasiteli iki kongre merkezi 250 bin metrekare alana kurulacak. Ankara, biyo teknolojinin de merkezi haline gelecek. Tohum ve hayvan ıslahı çalışmaları desteklenecek. Savunma sanayi üssü olarak da planlanan Ankara’da dünyanın ilk 100 sırasında bulunan şirketler arasına Başkent’ten firmalar da sokulacak. Bu çerçevede yılda 10 milyar dolarlık savunma sanayi ihracatı yapılması bekleniyor. Ankara Serbest Ticaret Merkezi kurularak 3 milyar dolarlık ihracat yapılacak. 2 yıl içinde 44 km’lik metro tamamlanacak, yapımı süren üç metro hattı da bitirilecek. Esenboğa ile şehir merkezi arasında raylı sistem kurulacak. Çubuk Çayı ve Ankara çayı islah edilerek Ankara’nın estetik güzelliği arttırılacak.

Termal tesisler kurulacak

 Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçtiğimiz aylarda Etlik’te yapılması planlanan entegre sağlık tesisleri hakkında gazetecileri bilgilendirmişti. Proje çerçevesinde Ankara’nın yanı başındaki Ayaş, Haymana ve kazan gibi ilçelerde de tedavi amacıyla termal tesisler kurulması da hedefleniyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?