logo

Çubuk’ta Tavuk Dışkısından Elektrik Üretimi

Çubuk’ta Tavuk Dışkısından Elektrik Üretimi

Çubuk’ta Tavuk Dışkısından Elektrik Üretimi

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek, tavuk dışkısından elektrik üretim santrali Çubuk’ta kuruluyor.

Rüzgar, güneşten sonra tavuk dışkısından enerji üretimi gündemde. Era Şirketler Grubu, Çubuk’ta tavuk dışkısından enerji üretecek. Bu yatırım Esenboğa Havalimanı yolundaki kötü kokuya da son verecek

Rüzgar, güneş hidroelektrik derken Türkiye’nin ilk tavuk dışkısından elektrik üretim santrali Çubuk’ta kuruluyor. Bu ilginç yatırımın mimarı Era Şirketler Grubu CEO’su Alpay Ünal, günde 1.3 milyon tavuğun dışkısını toplayarak elektrik üreteceklerini belirterek, “Türkiye’de doğalgaz santrali kurarsanız EPDK sizden tedarik güvencesi istemiyor. Ancak bizim yatırımımız için tedarik güvencesi almalısınız. Çubuk’ta 1.3 milyon tavuk var ve biz bunların sahipleri ile her gün tavuk dışkılarını toplamak için 20 yıllık anlaşma yaptık” dedi. 5 milyon euroya mal olacak yatımın 2012’de inşaatına başlanacağını aktaran Ünal, “Bugüne yenilenebilir enerji kanunu ile oluşturulacak teşvik miktarını bekledik. Kanunu çıkması ile yatırıma başladık” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERE GÜBRE VERİLECEK

Günde yaklaşık 200 bin ton atık toplayacaklarını anlatan Ünal, “Bunu ilk önce alıp metan gazını ayrıştıracağız. Metanı ayrıştırdıktan sonra gazla elektrik üreteceğiz. 2 megavatlık yatırımla 16 milyon kilovat elektrik üretmeyi hedefliyoruz. Bu 4-5 megavat hidroelektrik santral kapasitesine eşit” dedi. Metan gazının ardından geriye kalan atıktan çöllere yeşertecek kalitede gübre elde edileceğini de aktaran Ünal, “Yatırım sadece elektrik üretimi ile kalmayacak. Enerji üretimi sonrası 10-20 ton gübre oluşacağını tahmin ediyoruz. Bu şekilde tamamen ithal edilen gübreyi üreteceğiz ve Çubuk’ta çiftçi ile paylaşacağız” değerlendirmesini yaptı. Toplayacakları dışkılar için çiftçilere belli oranda para ödeyeceklerini de anlatan Ünal, “Bu yatırımdan hem çiftçinin işini kolaylaştıracak hem para kazanacak” dedi.

Havalimanı kokmayacak

DAHA önce Başbakan Erdoğan’ın Ankara Esenboğa havalimanı yolundaki kötü kokudan şikayet ettiğini hatırlatan Ünal, “Şu anda dışkılar yakılıyor ve havalimanı yolunda kötü koku oluşuyor. Biz bunları kapalı devre bantlardan toplayacağımız için kötü kokularında önüne geçeceğiz. Bu tesisle birkaç sorunu bir arada çözmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

40-50 MEGAVAT KAPASİTE

Kendi tesislerinin ardından Türkiye’de 40-50 megavatlık kapasite olduğunu da tahmin ettiklerini aktaran Ünal, “Türkiye’de 40-50 megavat kapasite olduğunu düşünüyoruz. Bu tesisin hayata geçmesinin ardından yeni yatırımlar gelecektir. Bizde Afyon ve birkaç şehirde yeni yatırım imkânlarına bakıyoruz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?