logo

Çubuk’ta Tarihi Çeşme Tescillendi

Çubuk’ta Tarihi Çeşme Tescillendi

Çubuk’ta Tarihi Çeşme Tescillendi

Çubuk bulunan tarihi çeşme, Kültür Bakanlığı tarafından tescillenerek, koruma altına alındı.

Çubuk’a bağlı Ağılcık Mahallesindeki 2 adet tarihi çeşme, Ağılcık Mahallesi Kalkındırma, Güzelleştirme, Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin Koruma Kurulu’na yaptığı başvuru ve girişimleriyle tescil altına alındı.

Mahalledeki tarihi çeşmeler ile ilgili bilgi veren Ağılcık Mahallesi Kalkındırma, Güzelleştirme, Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı İsmail Doğan, tescil edilen eserlerin ileriki yıllarda restore ettirilip kültür miraslarına dahil ettireceklerini söyledi. 

Mahallelerindeki ve ilçe genelinde birçok tarihi eserin, korunamaması sebebiyle ya tahrip edildiğini ya da yok olduğunu dile getiren Doğan, ’’Çeşmelerinde tahrip edilmesini engellemek ve tarihe sahip çıkmak için dernek olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne müracaat ettik. Müracaat üzerine gelen kurul, mahallenin merkezindeki 1896 yılında yapıldığı üzerindeki tarihten bilinen ve kemerli kesme taştan yapılan çeşme ile Eğerek mevkiinde 1926 tarihinde yapılan taş üzerine Osmanlıca yazıların bulunduğu çeşmelerin tarihi yapıt olarak tescillenmesi sağlandı. Bundan sonraki süreçte bu çeşmelerin restorasyonu sağlanacak’’ dedi.

Doğan, tescillenen tarihi yapıtları restore edip turizme kazandırmak için çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?