logo

Çubuk’ta Suya Çözüm

Çubuk’ta Suya Çözüm

Mevsim normallerinin altında gerçekleşen yağışlar ve kuraklık sebebiyle su seviyesi yüzde 5’e düşen Çubuk-2 Barajı’na takviye su Kavşakkaya Barajından getiriliyor.

Baraja su taşıyacak olan hattın yapım çalışmaları devam ediyor. Kavşakkaya Barajı’ndan Çubuk-2 Barajı’na su takviyesi yapılacak boru hattı, ASKİ ekipleri tarafından döşeniyor. Toplam 14 kilometre uzunluğundaki hat, 6 ay içinde bitirilecek. ASKİ yetkililerinden edinilen bilgiye göre Kavşakkaya, Çubuk-2’nin alternatif su kaynağı olacak ve olumsuz iklim koşullarında bile Çubuk-2’deki su kaynağını garantileyecek. Hat üstünde 5 bin tonluk su deposu ve pompa istasyonu bulunacak. Kavşakkaya’dan gelen su, yaklaşık 210 metrelik bir tepeyi aşarak Çubuk-2’ye ulaşacak.

DOLULUK ORANI YÜZDE 30

Ankara’daki barajlarda ortalama doluluk ise yüzde 30 olarak tespit edildi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Ankara’daki barajlardan Kavşakkaya’da yüzde 40, Akyar’da yüzde 27, Eğrekkaya’da yüzde 24, Çubuk-2’de yüzde 5, Çamlıdere’de yüzde 28 ve Kurtboğazı’nda ise yüzde 49 oranında doluluk tespit edildi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?
#

Çubuk’ta Suya Çözüm” için 1 yorum

  1. Hakan Ayan : diyor ki:

    Çubuğumuzun bu kadar suyu varken neye çözüm anlamadım

    0