logo

Çubuk’ta Su bereketi

Çubuk’ta Baraj Kapakları Açıldı, Su taşkını Uyarısı Yapıldı.

 

Çubuk’ta yağışların fazla olması ve yüksek kesimlerdeki karların erimesi nedeniyle dolan Çubuk Barajı’nın kapakları açılarak su tahliyesine başlandı.

Çubuk Belediyesi baraj çevresindeki bölgelere su taşkını uyarısı yaptı.

Yüksek kesimlerdeki karların erimesi ve yağışlar nedeniyle Çubuk’un içme suyu ihtiyacını karşılayan Çubuk Barajı’nda doluluk oranı yüzde 88’e ulaştı. Çubuk barajının maksimum doluluk oranına ulaşması nedeniyle Devlet Su İşleri tarafından kapaklar açılarak su tahliyesine başlandı.  Çubuk Belediyesi yaptığı anonslarla vatandaşları su taşkınlarına karşı uyarıyor.

Çubuk Şehir Merkezinin ortasından geçen Çubuk Çay yıllar sonra coşarak akmaya başladı ve seyredilmeye değer hale geldi.

        Çubuk barajının yüzde doksan yedi dolması ile Çubuk şehir merkezinin ortasından geçen ve ilçeye adını veren Çubuk Çayı yaşanan küresel ısınmanın etkisiyle yaşanan kuraklık neticesi yıllardır akmıyordu. Uzun süredir akmayan ve zaman zaman tamamen kuruyan Çubuk Çayı yaklaşık bir haftadır yağan son kar ve yağmurlarla özlenen görüntüsüne kavuştu.

         Halkında özlem duyduğu çayın coşkulu akışı Çubukluları ve görenleri mutlu ediyor.

Son yağışlar ile doğanın kendine geldiğini belirten ilçe halkı tarafından adeta seyir sefası yapıyor.

İlçe halkı tarafından memnuniyetle karşılanan Çubuk Çayının gelirinin büyük bir kısmının tarımdan sağlayan ilçenin tarımsal faaliyetlerin sağlıklı yürütülebilmesi, doğal yaşamın sürdürülebilmesi ve çay yatağının temiz tutulabilmesi için çayın akmasının önemine dikkat çekildi.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?