logo

Çubuk’ta Siyaset Sönük Geçiyor

İki kez Uluslararası turşu festivali nedeniyle Çubuk’ta uzun bir süre bulundum. Türkiye’den olduğu kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden festivale gelenleri gördüm. Çubuk özellikle son yıllarda festival ile kendini tanıtmış bir ilçe. Tanınan ilçede de siyaset renkli geçer. Aday adaylığı sürecinde Ankara’nın en çok ismi barındıran ilçeler arasında Çubuk yer almış. İşte Çubuk’ta bugün itibarıyla siyasette son durum.

AK PARTİ’DE ZAAFİYET DÖNEMİ

AK Parti belediye için hizmete soyunmuş aday adaylarından yola çıktığı Mehmet Saat, Süleyman Haksever, Hasan Coşkun, Lokman Özden, Raziye Ağören, Murat Aslan, Mustafa Usta, İbrahim Ayaz, İbrahim Taşkesti, Şevket Tandoğan ile bu yarışı Mustafa Özden ile noktalamış. AK Parti’den Mustafa Özden Çubuk Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı. Özden Çubuk İmam_Hatip Lisesinde öğretmenlik yaparken istifa edip yarışa katılmıştı. Çubuk’un yerlisi Yukarı Çavundur beldesinden. Çevresinde kendisini yetiştirmiş, sesiz sakin biri olarak tanınıyor. Devlet Bakanı Sayın Sait Yazıcıoğlu’nun talebesi olduğu için onun referansı ile göreve talip olduğu söyleniyor. Adaylığı açıklandıktan sonra sadece Aday adalarından Mehmet Saat, Mustafa Usta ve Şevket Tandoğan’la birlikte gövde gösterisinde bulunduğu ve sevenlerinin karşısına çıktığı diğer aday adaylarını yanında bulamadığı Çubuk’ta konuşuluyor. İşin garibi Yukarı Çavundur Belediyesi başkanı Lokman Özden Mustafa Özden’in amcasının oğlu. Aynı zamanda Ak Partiden aday adayı olan Lokman Özden bile hala birlikte değil. Diğer aday adaylardan Süleyman Haksever bir dönem belediye başkanlığı yapmış biri, Hasan Coşkun Saray Belediye Başkanı. Her ikisi de deneyimli birer siyasetçi olmasına rağmen hala Çubuk AK Parti Belediye Başkan Adayı Mustafa Özden’in yanında gözükmüyor. Bir tane seçim bürosu var ama oda kapalı. AK Parti de bir hareket yok. Yoksa var da mı biz eksik bilgi alıyoruz. Neyi kimi bekliyorlar? Henüz Çubuk da Ak Parti adaylık açıklamasının rehavetini üzerinden atlatamadı dersem yanılmamış olur muyum bilemiyorum.

MHP’DE SESSİZLİK HÂKİM

AK Parti de zafiyet dönemi yaşanıyor da MHP’de farklı bir ortam mı var. ?
Hayır. Ora da da bir hareketlik göremiyoruz. MHP Çubuk’ta 1999 – 2004’ta belediye başkanlığı yapmış bir deneyimli ismi Mustafa Gökmen’i aday gösterdi. Kendisi arsa alım satımı, servis ve gıda üzerine ticaret yapıyor. Halk kendi döneminde ilçenin deprem bölgesi ilan edilmesi aleyhine olduğunu , “Görev yaptığı dönem de fazla öne çıkmadı. Dişe dokunur hizmetleri yoktu. Olsa da Ankara Büyükşehir Belediyesi AK partili olduğu için hizmet getiremezdi ” diyor v e ekliyor.” Bunu denedik, MHP keşke başkasını aday gösterseydi.”diyor. Mustafa Gökmen hakkında sonuç olarak sevenleri ” MHP Çubuk’ta seçim alacak güçte bir parti görünümünde. Üzerinden olumsuzlukları atar, çalışırsa seçimi alacak partilerden biridir ” diyorlar.

ÇUBUK’DA BBP FAKTÖRÜ DE VAR

Çubuk teşkilatı liderleri Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun dik duruşunu aynen sergiliyor. Durali Simsar adında müteahhit bir adayı ile yola çıktı. Adayı Çubuk’ta sevilen bir isim. Birçok kişiyi ev sahibi yapmış. Ticarette özüne sözüne güvenilir kişi denilir ya işte öyle bir kişi olduğu söyleniyor. BBP Partisi’nin Çubuk’ta seçimin galibi gelecek özellikleri sahip olduğunu söyleyenlerde az değil. Sanırım bu durumu genel merkezde bildiğinden oraya ayrı bir gözle bakıyorlar.

SAADET’E SESSİZ YAKIŞMIYOR

Saadet Partisi Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile bu seçimde yeni bir strateji izliyor. Yerel ve genel basının dikkatini çekecek açıklamalarla gündemde. Parti Ankara’nın çoğu ilçelerinde öne çıkan güçlü isimlerle belediyelere talipler. İş Çubuk’a gelince biraz sessizliğe gömülmüş. Ticaretle uğraşan Ekonomist adayı Yusuf Mertoğlu Fazilet Partisi döneminde Eski Çubuk Belediye Başkan Yardımcılığı yapmış deneyimli biri. Ancak aktiviteleri pek konuşulmuyor.

CHP KARAYALÇIN’A GÜVENİYOR

CHP adayı Salih Er genç bir öğretmen. Seçim sathında eğitimle ilgili projelerle uğraşıyor. Yatıyor, kalkıyor gitti her yerde “Eğitim “diyor. CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın gelecek Çubuk’ta partiye hareket getirecek diye bekliyor.

DSP “HALUK ARAS” DEDİ

Çubuk’ta güvercinlerin umudu Haluk Aras. Kendisi hakkında ilçede araştırma yaptık, fazla bileni tanıyanı yok. Ama aleyhine de bir şey söylenmiyor.

DEMOKRATLAR GEÇ KALDI

Demokrat partinin bir seçim bürosu olmasına rağmen henüz adayı belli değil. Aynı şekilde Pursaklar da da Demokrat Partinin adayı belli değil. Süleyman Soylu ve ekibinin bir an önce adaylarını açıklamasını bekliyor partililer.

İLKLER OLACAK MI?

Çubuk’un siyasi tarihinde hiçbir dönem siyasi partinin İlçe Başkanlığı ile Belediye Başkanı uyum içinde olmamış. Hep sorunlu olmuş. Çubuk da bir partinin adayı hiçbir kez ikinci dönem belediye başkanı seçilmemiş. AK Parti Çubuk İlçe Başkanı Dr. Tuncay Acehan ” Bir ilki gerçekleştirip ilçe ile belediyeyi kazanıp uyum içinde hizmet edeceğiz” mesajı veriyormuş ama bu günkü seçim çalışması zor gibi görünüyor. Çubuk ile ilgili duyduklarımı, gördüklerimi ve tespitlerimi yukarıda sizinle paylaştım. Siyasette bu yazdıklarımı beğenenler olduğu gibi kabul etmeyenlerde çıkacaktır. Günümüzde insanların beğendiği konuyu dört kişiye, beğenmediğini on bir kişiye anlattığı bir toplamdı yaşıyoruz.

Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?