logo

Çubuk’ta Ses Yarışması

Yetkililerden alınan bilgiye göre: İlçedeki ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler ve öğretmenler arasında Türk Halk Müziği dalında icracı olabilecek öğrencilerin tespit edebilmesi, 9 Şubat’ta başlayacak ve çeşitli elemelerden geçerek 3 Mayıs’ta yapılacak final ile sona erecek. Bu yıl Çubuk’ta ikincisi yapılacak olan yarışmaya ilçede bulunan tüm eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri katılabilecek.

Çubuk’ta Halk Müziğine dayalı bir alt yapının oluşturularak kültürel bir sinerji yaratılmasının sağlanacağı yarışmalar esnasında iki provanın yapılacağı ve Halk Müziği çalgılarının Kültür Bakanlığı veya TRT sazlarından oluşacağı belirtildi. Yarışmada Seçici kurula TRT Ankara Radyosu sanatçıları ve Kültür Bakanlığı Halk Müziği Sanatçılarının davet edileceği ifade edildi. Ayrıca finale kalan yarışmacıların 19 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Atatürk Parkında Halk konseri vereceğinin de altı çizildi.

Yarışmanın amacının Türk Halk Müziğinin toplum olarak önemini kavrayabilmek olduğunu belirten Çubuk Milli Eğitim Müdürü M. Mensur Toprak:” Türk Folklor öğesi olan Türk müziğinin yeni kuşaklara tanıtılmasını sağlayarak, öğrencilerimize Türk Halk Müziğinin Otantik değerini benimsetmek ve gelecek kuşaklara doğru aktarılmasını sağlamaktır. Ayrıca öğrencilerimize bu yolla topluluk önünde kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak ve bireyin bu yolla özgüven eksikliğinin giderilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma takvimi; Okullarda, 09 Şubat 2009 ile 20 Şubat 2009 arasında yapılacak. Seçmeler de ön eleme 02 Mart 2009 ile 06 Mart 2009 arası olurken asıl elemelerin 16 Mart 2009 ile 22 Mart 2009’da yapılacak. Asıl elemelerden sonra provalar 27 Nisan 2009 ile 01 Mayıs 2009’da yapıldıktan sonra finalin 02 Mayıs 2009 ve 03 Mayıs 2009 tarihlerinde yapılacağı belirtildi.

Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?