logo

Çubuk’ta Şehit Kızı Şimdi 96 Yaşında

Çubuk’ta yaşayan 96 yaşındaki Elife Küt, en yaşlı şehit kızı olarak babasına duyduğu özlemi yaşıyor.

Çubuk’ta torunu Zeki Avan ve ailesiyle birlikte yaşayan Elife Küt, çocukluğundan bu güne şehit olan babası Ali Çavuş’un hasretiyle yanıp tutuştuğunu ifade ederek, ona dair her şeyi Yahya dedesi ve Ümmügülsüm ninesi ile annesinden dinlediğini anlattı.

Babası Yahya oğlu Ali Çavuş’un Hicri takvimle 1320 (Miladi 1903) yılında Osmanlı Ordusu’nda silah altına girdiğini ve 1333’te (Miladi 1915) şehit olduğunu belirten Küt, “O tarihlerde Osmanlı Ordusu yedi cephede savaşırken babam Ali Çavuş da vatani görevini yapmak üzere askere gitmiş. Büyüklerim ve Askerlik Şubesi yetkililerinden aldığım bilgiye göre, Cebeli Sahra Muhaberesi’nde (Yemen) şehit olmuş” dedi.

İlerleyen yaşına rağmen babası şehit Ali Çavuş’un nerede ve nasıl şehit edildiğine dair kendisine anlatılanları daha dün olmuşçasına dile getiren Küt, “Babamın şehit olduğu haberini duyan annemin, beni kucağından atıp ‘Alim Alim’ diyerek kendinden geçip yas tuttuğunu anlatırlar. Annem, babam askerden izne geldiğinde bana hamile kalmış. İzni de bitmeden seferberlik ilan edilmiş, teskere alan ve izne gelenler de askerlik şubesince tekrar askere gönderilmiş. Savaş bittiğinde ise tüm erkeklerini askere gönderen Akkuzulu köyümüze cepheden sadece iki kişi dönmüş. Onlar da kol ve bacaklarını kaybetmiş şekilde gelmişler” diye konuştu.

Babasıyla aynı cephede çarpışan silah arkadaşlarından, babasının nasıl şehit düştüğünü ve cephedeki kahramanlıklarını dinlediğini söyleyen Elife Küt, sözlerine şöyle devam etti: Tedaviye ret “Atlı süvari birliğindeki babam önce serçe parmağından vurularak yere düşmüş. Komutanının tedavi olması yönündeki ısrarına rağmen muharebeye devam eden babam Ali Çavuş, (Komutanım, anam beni bu kara günler için doğurdu ve büyüttü. Yaramda bir şey yok) diyerek, tekrar silahına sarılmış. Ancak 500 metre gidemeden alnına isabet eden düşman mermisiyle yere yığılmış. Babamın şehit olduğunu gören bölük komutanı hemen ‘dur’ borazanı çaldırarak, babamın cenazesinin başına gelmiş. (Ali Çavuş’un hakkı çok, çiğnenmesin) diyerek, cenazesi hemen şehit olduğu yere defnedilmiş.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?