logo

Çubuk’ta Sanayi Esnafı Zor Durumda

Çubuk’ta Sanayi Esnafı Zor Durumda

 Çubuk sanayisinde bulunan Çubuk Tel Örgü Firma sahibi Kadir Büyükleblebici : “Çoğalan yeni arabaların iç piyasaya girmesi ile eski arabalar piyasadan kalktı, sanayi esnafının işi azaldı” diye konuşarak, Çubuk sanayi esnafının sıkıntılarından bahsetti.

 Büyükleblebici: “Sanayide durağan durum devam ediyor, esnaf gününü kurtarıp gidiyor. Esnaf sadece kirasını ödeyip evine ekmeğini götürüyor. Eskiden kooperatif kurulup bir iş sahası açılıyordu. Şimdilerde bu kooperatifleşmeler olmuyor. Şimdi ne olursa olsun garanti kapsamındaki yeni arabalar servisine gitmek zorunda. Burada da garanti servisi yok. Bunları yapabilecek ustada yok. Çünkü bu arabalar Avrupa arabalar, hepsi bilgisayar sistemi ve kontrolü ile tamir edilen araçlar. Böyle bir araç servisi sanayide yok. Çubuk sanayisinde de bu tür servisler için gerekli işyeri büyüklüğü de yeterli değil. Zamanın da küçük yapılan sanayi deki dükkânlar şimdilerde servis için kullanılamıyor. Buraya da 500 metrekare 1000 metre kare sanayi dükkânları yapıldığı takdirde Çubuk güzel gelişir, her türlü sanayi işi yapılır. Bir nevi sanayi fabrikaları olur. Herkes o bölgeye yani buraya gelebilmeli. Her türlü işini yaptırabilmeli” diye konuştu.

 İLÇENİN ZENGİN ESNAFINA İŞ DÜŞÜYOR

Çubuk sanayide çok tecrübeli yetenekli ve başarılı ustaların olduğunun altını çizen Büyükleblebici “Servisteki ekipmanların hepsi buradaki ustalarda olsun burada ki ustaların çok büyük işler yapacağından eminim. Oto elektrik konusunda Çubuk sanayisi çok iyi, bu konuda sıkıntı yok müşteri memnuniyeti var. Parçacılar da iş yapamıyor. Yedek parça bulunamıyor. Çünkü çok araba çeşidi var. Parçacı hangi parçayı alsın birçok araba çeşidi var. Burada sanayi esnafı, kooperatif başkanlarının ön ayak olmaları gerekiyor. Çubuk ta yeni bir sanayi sitesi kurulup çeşitli servisler getirilerek, Çubuk’un parası Çubuk’ta kalabilir. Çubuk’taki sanayi esnafı kredi çekemiyor. Biz ne küçük esnafız, ne de Kobi bu yüzden kredi çekemiyoruz. Burada ilçenin zengin esnafına iş düşüyor ”diyerek çağrıda bulundu.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?