logo

Çubuk’ta Renkli Vergi Haftası

Çubuk’ta Renkli Vergi Haftası

Kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun artırılması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve aynı zamanda kayıtlı ekonominin teşvik edilmesi amacıyla geleneksel olarak kutlanan Vergi Haftası’nın 25.’cisi ilçede de etkinliklerle başladı. 

Hafta dolayısıyla Çubuk Vergi Dairesi çalışanları tarafından ilk olarak Atatürk Parkı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Taşgın ve beraberindeki heyet, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ile Belediye Başkanı Lokman Özden’i ziyaret etti.

İlçemizde faaliyet gösteren; kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, bankaların temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meslek odalarının başkanları, serbest meslek mensupları, muhtarlar, basın mensupları ve mükelleflerin katıldığı etkinlikte katılımcılar, Çubuk Vergi Dairesi Müdürlüğü’nde ‘Vergi Haftası’ konusunda bilgilendirildi ve kokteyl verildi.

Vergi Haftası dolayısıyla verilen kokteylde Çubuk Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Taşgın günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Verginin önemini toplumun tüm kesimlerine benimsetmek, kamuoyunda sağlıklı vergi bilincinin oluşması ve vergi ödeme alışkanlığını kazandırmak amacıyla, Ülkemiz genelinde 1990 yılından itibaren her yıl geleneksel olarak kutladığımız ‘Vergi Haftası’nın bu yıl 24 Şubat – 02 Mart 2014 tarihleri arasında 25.’si kutlanacaktır.

Vergi devletin vazgeçilmez gelir kaynağıdır. Bir devletin bağımsız olabilmesi için, kendi yasama ve yargı bağımsızlığının yanında, Ekonomik anlamda da başkasına muhtaç olmamamsı gerekiyor. Çünkü milli savunma, ülkenin imarı, halkın sağlığı, eğitimi, ulaşımı gibi pek çok ihtiyaçlarının karşılanması ve refah düzeyinin artırılması için devletin önemli bir gelire sahip olmasıyla sağlanır.

Kamu giderlerinin karşılanmasında en sağlam ve önemli finans kaynağını vergiler oluşturmaktadır, ülkemiz için hayati öneme haiz olan vergilerin gerek Anayasamızın ve gerekse yasalarımızın emrettiği şekilde toplana bilmesi için çağdaş bir vergi idaresinin yanı sıra kamuoyuna çok önemli görevler düşmektedir.

Verginin sağlıklı ve adil bir şekilde toplana bilmesi için, verginin tabana yayılması, kayıt dışının kayıt altına alınması ve belge düzeninin yerleşmesi ile sağlanır.

Bu bağlamda vergi kavramını kamuoyunun gündeminde tutulması, mükellef ve idare ilişkilerinin uyumlu hale getirilmesi ve daha fazla vergi bilincine sahip kitlelere ulaşmak için bu yıl vergi haftasında yapılan sosyal etkinliklerimizi vergi haftası bittikten sonrada devam edecektir.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?