logo

Çubuk’ta Pehlivanlar Güreşti

Çubuk Belediyesi Yağlı Güreşleri, yaklaşık 100 güreşçinin katılımı ve coşku ile yapıldı.

 Türkiye Güreş Federasyonu’nun desteğiyle Çubuk Belediyesi tarafından Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesinde düzenlenen güreşlere Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivanlarında aralarında bulunduğu yaklaşık 213’e yakın çeşitli derecelerde güreşçi katıldı. Belediye Başkanı Lokman Özden’in ve meclis üyelerinin halkı ve misafirleri selamlamasının ardından, yağlı güreş müsabakaları Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü’nün verdiği konserle başladı. Ülkenin dört bir yanından ünlü pehlivanların ve güreş severlerin akınına uğrayan müsabakalarda heyecanlı dakikalar yaşandı.

 Başkan Özden’in minik güreşçilere patlamış mısır ve şeker dağıtıp onlarla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra konuşmasında, kurum olarak temel belediyecilik hizmetlerinin yanında sosyal belediyeciliğe de önem verdiklerini belirterek, ’’Yağlı güreşler kendi kültürümüze ait geleneksel spor dalları arasında halkımızın en çok sevdiği ve rağbet ettiği, yaşatılması gereken güzel bir gelenektir. Bizler bir yandan Çubuk’u sağlıklı, yaşanılabilir, marka şehir yapma yolunda yoğun bir tempo içerisinde çalışırken, diğer yandan kültürümüze ve geleneklerimize özgü bu güzellikleri yaşatmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

 Başkan Özden, yağlı güreşlerin Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesinde yapılmasının nedenini de şu şekilde açıkladı; ’’Bu etkinliğin burada yapmamızın nedeni, ilçemizin merkezinde bulunan ve yıllardır askeriyenin sınırları içerisinde bulunduğu için, sivillerin merak edipte giremediği ağaçlık ve yeşil alanı ilçe halkımızın görmesini istedik. Bunun içinde bu alanı tercih ettik’’ şeklinde konuştu.

 GÜREŞLERDE ŞAVAŞ YILDIRIM BAŞPEHLİVAN OLDU

Çubuk Belediyesi Yağlı Güreşleri, Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesinde yapıldı. Daha önce yaklaşık 100 güreşçinin katılacağı açıklanırken, güreşlerin başlaması ile daha sonra birçok il ve ilçeden gelen güreşçiler ile bu sayı 213’e çıktı.  Kıran kırana mücadelelerin sürdüğü güreşleri 3binden fazla güreş sever izledi.

 Güreşlerde başpehlivanlık için Savaş Yıldırım ile Nuri Zengin karşı karşıya geldi. 30’uncu dakikada rakibini yenen Yıldırım başpehlivan oldu. Başpehlivanlık için mücadele eden güreşçilerden Savaş Yıldırım birinci, Nuri Zengin ikinci, Osman Özgün ve Murat Hikmet üçüncülüğü paylaşırken, güreşçiler madalyalarını ve kupalarını Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’den aldılar.

 Güreş ağalığı seçiminin yapılmadığı güreşlerde, dereceye girenlerin kategorilerine göre sıralaması şu şekilde oldu;

Sembol’de

1’inci Durali Koçak

2’inci Ahmet Sezer Ünal

3’üncü Doğukan Baştuğ ve A. Can Alkan

 Minik1’de

1’inci Arslan Grew

2’inci İbrahim Şamil Özek

3’üncü Oğuzhan Yıldırım ve Emrah Altunsarı

Minikler2’de

1’inci Rahmi Sakarya

2’inci Muhammet Ergin

3’üncü Berat Keleş ve Murat Can Solmaz

Teşvik’de

1’inci Mehmet Yaman

2’inci Taha Sarı

3’üncü M. Yaşar Şener ve Hasan Karakaya

Minik3’de

1’inci Gürkan Nural

2’inci Bilal Aldemir

3’üncü Yunus Emre Salman ve Efe Sami Üral

Tozkoparan’da

1’inci Rıdvan Ünal

2’inci Ahmet Yıldız

3’üncü İbrahim Bıyık ve Ahmet Yüce

Deste’de

1’inci Halil Yılmaz

2’inci Sadettin Erdem

3’üncü Kemal Koçak ve Sıtkı Talhan

Baş Altı’da

1’inci Mahmut Sutay

2’inci Ali Şahin

3’üncü Yücel Ünsal ve Gürsel Kaya

Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?