logo

Çubuk’ta Payitaht Abdülhamid dizi oyuncusu ile söyleşi

Çubuk’ta Payitaht Abdülhamid dizi oyuncusu ile söyleşi

TRT Payitaht Abdülhamid dizi oyuncusu ve ses sanatçısı Necip Karakaya (Muallim İsmail Hakkı Bey) ile Çubuk Akademi Öğrencileri söyleşide bir araya geldi.

Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Çubuk Belediyesi Plan Ve Proje Müdürü Hüsrev Çügen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Aile Yaşam Merkezi Müdiresi Fatma Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, projeden sorumlu danışman öğretmenler ve Çubuk Akademisi öğrencilerinin katılımıyla  “7.Sanat ve Musiki ” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Program sunuculuğu İlçe Mem Strateji Biriminden Demet Yıldırım tarafından gerçekleştirilen program, açılış ve program içeriğinin okunmasıyla devam etti.

Necip Karakaya’nın özgeçmişi ve TRT Payitaht Abdülhamid dizisinde oynadığı Muallim İsmail Hakkı Bey karakterinin yer aldığı sine vizyon gösterimi yapıldı.

Necip Karakaya söyleşisinde;“Ankara’nın ve Anadolu’nun en önemli mücadelelerinin verilmiş olduğu toprak üzerinde yaşıyor olmanız, bu toprak parçasının dışında kalan diğer insanlardan daha şanslı kılabilir. Yaklaşık 6 asır evveline gidip 1402 tarihine göz attığımızda bu toprakta verilen mücadelenin ne için verildiğini ve yaşamış olduğumuz bu yüzyılda 6 asır öncesinde bu topraklara atılan tohumların yeşeren birer tomurcuğu olduğunuz fikrini kabul etmeniz, ben bunu görmek ümidiyle geldim buraya, bunu da görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Mesleğim gereği Türkiye’nin birçok şehrini görme imkanım oldu. Her belde birbirinden farklı özelliklere sahip, eskiler der ki “Şerefü‘l-Mekân bi‘l-Mekîn” yani bir yerin şerefi, oradaki insanlardan gelir. Medine’yi Münevvere bizim için neden önemlidir, Peygamber efendimiz s.a.v orada olduğu için, İstanbul bizim için çok önemlidir, peygamber efendimizin müjdesidir. Ebu Eyüp el Ensari Hz oradadır. Ankara dediğimizde Hacı Bayram-ı Veli Hz oradadır. Necip Fazıl Kısakürek’in hocası Abdulhakim Arvâsî Hazretleri, Mehmet Akif Ersoy Ankara’dadır. Zikredeceğimiz birçok yer var. Bizler bu ülkenin vatandaşları ve gençleri olarak bir şey konusunda yükümlüyüz; güzel insan, iyi insan, mülayim insan, sözü dinlenebilir insan olmak zorundayız.” söyledi

Necip Karakaya Sultanım isimli eseri gelen istek üzerine canlı performans olarak seslendirdi. Söyleşi sonunda öğrencilerin hazırlamış oldukları sorular cevaplandırıldı.

Öğrenciler tarafından sorulan sorulardan bazıları;

Sultanım isimli eseri nasıl ve hangi duygularla yazdınız? Sultanım adlı parçanızın klibinde nostaljik bir mekan seçmişsiniz. Bir dergi röportajınızda fabrikayı Efendimize mana planında kavuşabilme isteğinin dile geldiği mekan olarak nitelendirmişsiniz. Nostaljik ortamların ve eskiye dair parçaların müziğe kattığı etki hakkında yorumlarınız nelerdir?

Tasavvuf musiki sanatçısı olmanızın yaşamınıza ya da ruh dünyanıza ne gibi etki-katkıları vardır?

Payitaht Abdülhamit dizisinde Muallim İsmail Hakkı Bey yerine hangi karakter olmak isterdiniz?

Sizce dost ne demektir?

Necip Karakaya’nın bugüne gelmesini sağlayan yol nasıl çizildi?

Gelecek yaşamınızda hedefleriniz nelerdir?

Oyunculuk deneyimi nasıl başladı, başka hangi rollerde oynadınız?

Proje: Çubuk Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 09.10.2019 tarihinde Kaymakamlık oluru ile ilçe sınırları içerisinde, farklı eğitim kurumlarında eğitim almakta olan, 15-19 yaş grubunda yer alan, hayal gücü yüksek, sanatla ilgilenen, liderlik kapasitesi bulunan, özel akademik alanlarla ilgili ve yetenekli öğrencilerin; kendini ve çevresini doğru tanıması, toplumsal hayata aktif katılması, kendi kültürel değerleri, örf ve adetleri, geleneksel sanat dalları hakkında doğru bilgiye sahip olabilmesi adına konferans, gezi, tiyatro, panel, söyleşi vb. kültürel, sanatsal etkinlik ve organizasyonlar düzenleyerek kişisel kariyer ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile “Çubuk Akademi” projesi iş birliği protokolü imzalandı.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?