logo

Çubuk’ta İşsizlere Çocuk ve Hasta Yaşlı Bakıcılığı Kursları

Çubuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi tarafından 0-3 yaş Çocuk Bakıcılığı ve Hasta Yaşlı Bakımı elamanı yetiştirme kursu açıldı.

Çubuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi binasında açılan 0-3 yaş Çocuk Bakıcılığı ve Hasta Yaşlı Bakımı elamanı yetiştirme kurslarına 200 kursiyer katıldı. Ankara’da bu alanda tek kurs açılan okul olduklarını söyleyen Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Ayla Emine Çiftçi, geçtiğimiz dönemde de 300’e yakın kursiyere sertifika verdiklerini hatırlattı. İlçede bu alanda kurs taleplerin yoğun olduğunu ifade eden Çiftçi şunları kaydetti:

“Anaokulu ve kreşlerde, çocuk bakımı ve gelişimi elemanı olarak çalışabilecek düzeyde bilgili, yetenekli ve başarılı elemanlar yetiştirmekteyiz. Kurs sonunda eğitim ve öğretim etkinliklerini başarıyla tamamlayan kursiyer, çocuğun bakımını kurallara uygun olarak yapabilecek, gelişim özelliklerini takip edebilecek ve çocuğunu sağlıklı besleyebilecektir. Ayrıca çocuğun hastalıklarının takibini yapabilecek, tuvalet alışkanlığı kazandırabilecek, gelişimini Oyun ve müzikle destekleyebilecektir. Çocuğun yaşam ortamını güvenli hale getirebilecek ve çocuğu ile doğru iletişim kurabilecektir. Biz bu kurslarda sadece mesleki eğitim vermiyoruz, mesleki eğitimlerin yanında kursiyerlerimizin sosyalleşmesini de sağlıyoruz”dedi.

Çiftçi ayrıca, talebin yoğunluğundan dolayı önümüzdeki dönemde de kursların devam edeceğini söyledi.

Kursların konusunda uzman öğretmenler tarafından verildiğini vurgulayan Kurs Koordinatörü Meslek Eğitimden Sorumlu Dr. Arif Demir de konuşmasında, ‘ Okulumuzda 0-3 yaş Çocuk Bakıcılığı kursunda 6 grup eğitim aldı. Bu gruplara çocuk bakımı, sağlığı, aşıları, beslenmesi ve hastalıkları konularında konusunda uzman kişilerce 240 saat yani yaklaşık 3 ay kurs verilmektedir. Yine Hasta Yaşlı Bakım kurslarında Hasta beslenmesi, temizlik, hijyen, günlük bakım, ilaçları takip etme, iletişim gibi konular da 560 saat yani yaklaşık 6 ay kurs verilmektedir” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?