logo

Çubuk’ta İşid Örgütlendi mi?

Çubuk’ta İşid Örgütlendi mi?

Ankara’da yılbaşı gecesi bombalı eylem planlarken yakalanan IŞİD üyesi iki canlı bombanın yargılandığı davaya Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından bir rapor sunuldu.

Raporda, Ankara’nın Çubuk ilçesindeki bir mescitte örgüt çalışmalarının yürütüldüğü, çevredeki esnafın buna ilgi gösterdiği ve bu sebeple cuma günlerinin tatil ilan edildiği ifadelerine yer verildi

Ankara’da yılbaşı gecesi bombalı eylem hazırlığındayken yakalanan iki canlı bomba ayrıca bu kişilerle bağlantılı olduğu düşünülen ve tutuksuz yargılanan iki sanık hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, mahkeme, H.Y ve kardeşi Ö.Y’nin IŞİD ile bağlantılarının tespit edilebilmesi için Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bir rapor istedi.

Emniyet tarafından sunulan raporda, Ebu Abdulkadir kod adını kullanan Ö.Y’nin Suriye-Türkiye arası sınır geçişlerini düzenlediği belirtildi. Ayrıca canlı bomba şüphelisinin Samanpazarı Grubu içerisinde şûra üyesi olarak faaliyet yürüttüğü, grubun hicret kararı almasının ardından Suriye’ye gittiği ifade edildi.

Raporda, Ö.Y’nin Türkiye’ye döndükten sonra Ankara’nın Çubuk ilçesinde 5-6 kişilik bir ders grubu oluşturduğu ve örgüt faaliyetlerini bu şekilde yaygınlaştırdığı belirtilerek şöyle denildi: “Son süreçte Çubuk ilçesinde Selefi/Tekfirci ideolojiyi benimseyen ve ufak gruplar halinde hareket eden şahısların, A.O.Ç., Ö.Y. ve beraberindeki şahıslar tarafından bir araya getirildikleri, bu doğrultuda Çubuk’ta bulunan mescitte tek çatı altında toplandıkları tespit edilmiştir. Mescitte cuma namazlarına katılımının yoğun olduğu, katılanların Çubuk esnafı olması sebebiyle çevredeki diğer esnafın da mescide davet edilmesi nedeniyle katılımların giderek arttığı tespit edilmiştir. DEAŞ terör örgütünün fikir ve görüşlerini destekleyen şahısların devletin resmi tatil günlerini tanımadıkları, cuma günlerini tatil kabul ettikleri, bu konu ile Çubuk Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturmalar devam ettiği bilinmektedir.”

#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?
#

Çubuk’ta İşid Örgütlendi mi?” için 1 yorum

  1. Metinn : diyor ki:

    adamları tanımasak inanacağız şu haberlere var ya. bu hurriyet milliyet alayı yalan haber yapıyor.

    0