logo

Çubuk’ta ilham veren buluşmalar

Çubuk’ta ilham veren buluşmalar

Çubuk Akademi Projesi tarafından “Suat Aşçı ile İlham Veren Buluşmalar” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Çubuk Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğince farklı eğitim kurumlarında eğitim almakta olan, 15-19 yaş grubunda yer alan, hayal gücü yüksek, sanatla ilgilenen, liderlik kapasitesi bulunan, özel akademik alanlarla ilgili ve yetenekli öğrencilerin; kendini ve çevresini doğru tanıması, toplumsal hayata aktif katılması, kendi kültürel değerleri, örf ve adetleri, geleneksel sanat dalları hakkında doğru bilgiye sahip olabilmesi adına konferans, gezi, tiyatro, panel, söyleşi vb. kültürel, sanatsal etkinlik ve organizasyonlar düzenleyerek kişisel kariyer ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile “Çubuk Akademi” projesi iş birliği protokolü imzalandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Biriminden Demet YILDIRIM’ ın sunumu ile gerçekleştirilen program, açılış ve program içeriğinin okunmasıyla devam etti.

Suat AŞÇI’nın özgeçmişi ve kitapları, düzenlemiş olduğu söyleşi, panel organizasyonlar ile ilgili tanıtım sinevizyon gösterimi yapıldı.

İlham Veren Buluşmalar söyleşisine geçildi. Eğitimci-Yazar Suat AŞÇI söyleşisinde; “Başarılı bir insan olabilmenin birinci basamağı odaklanmak, pür dikkat odaklanmaktır. Ders çalışmak iyi bir üniversite kazanmak istiyorsan odaklanmalısın. Beyin üç şey ile çalışır; oksijen, glikoz, soru sormaktır. Beynin doğal hali kaostur, onu kendi haline bırakırsan, daldan dala konar tuhaf şeyler düşünür. Ne yapması gerektiğini söylemen gerekir. Başarılı insanların ikinci özelliği, Soru halinde yaşamalarıdır. Üçüncü olarak başarılı öğrenciler başarılı insanlar problem büyümeden çözülmelidir. Derslerde anlamadığın yerleri boş vermek yerine problem büyümeden hemen o an müdahale etmelisin. Başarılı insanlar benlik kontrolü yüksek olan insanlardır. Hazzı ertele, güdüleri ertele, kendini kontrol et. İradem çok zayıf deme, çünkü irade kullanıldıkça gelişiyor, Eğer istediğin iyi bir üniversitede olmak istiyorsan, sonrasında yurt dışında bir kariyer yapmak istiyorsan, ardından memleketine dönüp ülkene hizmet etmek istiyorsan, bir Aziz Sancar, bir Fuat Sezgin olmak istiyorsan, önce hazzı ertelemelisin. Konfor alanından çıkman gerekiyor, hangi alanda başarılı olmak istiyorsan ister iyi bir sporcu, iyi bir fizikçi, matematikçi, balerin iyi bir sanatçı olabilmen için konfor alanından çıkman gerekiyor. Boksör Muhammet Ali’ye soruyorlar: -Kaç mekik çekiyorsun?

-Ben canım yanıncaya kadar çektiğim mekikleri saymam, canım yanmaya başladıktan sonraki mekikleri sayarım bunlar gerçek mekiklerdir. Bundan sonra çekilen mekikler karın kaslarını geliştirir şeklinde söylemiştir.

 Zorlamazsan gelişemezsin. Ders çalıştığında yoruluyorsan, pür dikkat ders çalışıyorsan, cep telefonu, televizyon bir kenarda ise, günde dört saat dolu dolu çalışmak yeterli, masadan kalkarken yorulmuş olarak kalkıyorsan gerçekten çalışmışsın demektir. Kendini zorlamalısın, yorulmalısın. Keman virtüözleri, jimnastikçiler günlük üç buçuk dört saat tüm enerjisini aktararak çalışıyorlar. Ders çalışmada en büyük dikkat dağıtıcı telefonlarınız. Ders çalışmak istiyorsun, başarılı olmak istiyorsun, en önemli ertelemen gerekli haz telefondan uzak durman gerekiyor. Hayat tercihlerden ibarettir. 10 sınıftasınız bir şeyleri değiştireceğiniz, üniversiteyi kazanacağınız sınıf bu sınıftır. Gelecek projeksiyonunu şimdi çizebilirsin” dedi.

Söyleşi sonunda öğrencilerin hazırlamış oldukları sorular cevaplandırıldı. Söyleşi sonunda isteyen öğrencilerle toplu ve bireysel fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.

Program son bölümünde Çubuk Akademi Öğrencilerini temsilen; Elifsu TERCAN ve Melike Çakırgöz tarafından Suat AŞÇI’ya çiçek ve Çubuk Belediyesi Çubuk Ev Tipi Turşu Üretim Tesisinde üretilen turşu takdim  edildi. 

Söyleşi sonrasında Çubuk Akademi Okul temsilcileri arasından Çubuk Akademi üst temsilcisi Meliha Hasanali Bostan Fen Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Elifsu TERCAN ve Gevher Nesibe MTAL Öğrencisi Halil İbrahim KÜÇÜKKIRIŞ seçilmiştir. Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşen progrma, Çubuk Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Hüsrev ÇÜGEN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ASLAN, Meliha Hasanali Bostan Fen Lisesi Müdürü Selvet GÜRDAĞ, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Müdürü Fevzi MAMAN, Muammer Kandemir İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ayhan GÖKMAN, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, projeden sorumlu danışman öğretmenler ve Çubuk Akademisi öğrencilerinin katıldı.

#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?