logo

Çubuk’ta Et Sektörü Sıkıntı Yaşıyor

Çubuk’ta Et Sektörü Sıkıntı Yaşıyor

Çubuk Aktanlar Et Ürünleri Firma yetkilisi Yahya Aktan ilçe et piyasası ile ilgili gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Önceki senelerde Ankara’nın et ihtiyacının % 70’inin Çubuk’tan karşılandığına dikkat çeken Aktan, “ Eti ile de ünlü olan Çubuk’ta, şuan pazar elimizden gitti. Çubuk’ta mandıraların kapatılması ile birlikte hayvancılığın da azalması bu sektörü düşürdü. Hayvancılık demek sıcak para demektir. Bize 2 adet 4 adet canlı hayvan besleyen insanlar lazım, pazarı bunlar hareketlendirir. Vatandaş bu şekilde eti sütü satarak pazarı hareketlendiriyor. Emekçiler yine bu şekilde kendi geçimini sağlıyor.

Et piyasası Çubuk’tan Çıktı

Son yıllarda eti, Aksaray, Burdur, Konya ve Afyonkarahisar gibi şehirlerden aldıklarını dile getiren Aktan; “Çubuk mezbahası kapanma durumuna geldi. Günlük zarar etmeye başladı. Şuan kesilen mal 50-60 arası, daha önce 250 kesilen mal bu rakama geldi. Şuanda ilçede mal alınıp kesilemiyor. Tamamen dış illere bağlanma noktasına gelindi. Önceden yağsız sisteme geçmek istiyorduk. Geç kaldık, o sistemi kaçırdık. Açık hesap çalışması ve serbest piyasa bizi % 70 düşürdü. Bir nebze Kurban Bayramında yaptığımız işler bizi ayakta tutuyor. Doğu illeri bu piyasayı elinde tutuyor. Et sektörünün elimizden gitmesi ile birlikte ilçe ekonomisinin 500 milyarı yok oldu gitti ”diye konuştu.

Ayrıca veterinerlerinde kendilerini geliştirmeleri gerektiğini de vurgulayan Aktan, “Şuan ki veterinerlerimizde eğitimde geri kaldığı için tam tedavi uygulayamıyor. Hastalık devamlı kendini yeniliyor ve bunu araştırmıyorlar. Numune alıp gönderiyorlar. Çareyi yine biz buluyoruz. Bu konu da geç kalıyoruz. Herkesin birlik olup bu konulara el atması gerekiyor” diye ilçe halkına çağrıda bulundu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?