logo

Çubuk’ta Domates Şenliği Yapıldı

Çubuk’ta Domates Şenliği Yapıldı

Çubuk’ta bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Akkuzulu Domates Şenlikleri’ yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Akkuzulu Mahallesi Meydanı’nda gerçekleştirilen şenlik programı, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve daha sonra Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü’nün konseriyle başladı. Yaklaşık 30 domates üreticisinin arasından ‘En Güzel Domates Yarışması’ birincisini seçmek için oluşturulan heyet, tek tek domatesleri inceleyerek daha önce belirlenen kriterlere göre sıralama yaptı. AralarındaAK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve İlçe tarım müdürlüğünde görevli ziraatçılardan oluşan jüri tarafından belirlenen en güzel domates yarışmasının birinci Kaya Küçük, ikinci Ömer Küçük ve üçüncü Ethem Avan oldu. Daha sonra sahneyeçağırılan protokol üyeleri tarafından dereceye giren domatesler kesilerek tadına bakıldı.

Dereceye girenler, Ak Parti Ankara Milletvekili Erdöl, Belediye Başkanı Özden ve TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Yamaç tarafından ödüllendirildi.  ‘Domates Ağalığı’ seçimlerine katılan olmayınca Akkuzulu Mahallesi sakinlerinden Veysel Küçük aldı.

Şenlik meydanına kurulan stantlarda vatandaşlar, bahçelerinde yetiştirdikleri domates, fasulye, biber, karpuz ve patlıcan gibi sebzeleri satışa sundu. Şenliğe gelen misafirler tarafından yoğun ilgi gören stantlarındaki ürünler, kısa sürede tükenirken, vatandaşlar bir taraftan da tarladan ürünleri toplayarak satış için yetiştirmeye çalıştı. Şenlik süresince misafirlere domatesli melemen, bazlama, gözleme, ayran, domates ve karpuz ikram edilirken, Çubuk Belediyesi tarafından kurulan oyun alanında ücretsiz patlamış Mısır ve şekerleme dağıtıldı.

Çubuk’un Akkuzulu Mahallesi’nde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Akkuzulu Domates Şenliği’nin üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Özden, Akkuzululara Domates şenliğinin hayırlı olmasını diledi. Geçmişte Akkuzulu’da domates şenliği olmaz diyenlerin, alay geçenlerin olduğunu hatırlatan Başkan Özden, iki yıldır yapılan şenliğe ilginin çok yüksek olmasının mutluluk verici olduğunu vurguladı. Akkuzulu Mahallesinin en büyük sorunu olan imar konusunda da müjde veren Başkan Özden, ’’Halk çalışırsa belediye başkanı da çalışmak zorunda. Akkuzululu hemşerilerim çok çalışkan, üretken ve azimlidir. Böyle çalışkan halk karşısında belediye başkanı da çalışmak zorunda kalır. Akkuzulu da bu gün sadece domates yetişmiyor, tüm sebzeler ve karpuz yetişiyor. Yetiştirdikleri ürünleri yurdumuzun çeşitli yerlerinde pazarlıyorlar. Akkuzulu mahallemiz dinamik bir mahalle. Ürettiklerini sergilemek ve tanıtmak için festival yapan bir mahallemiz. Ben bu festivale katkı sağlayan başta dernek başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Buradan da sizlere bir müjde vermek istiyorum. İmar konusunda çalışmalar Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçti. Çok yakında bu konudaki sorunlar inşallah ortadan kalkacak’’diye konuştu.

Çubukluların, Akkuzululuların her şeyin en iyisine layık olduğunu söyleyen Ak Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, düzenlenen domates şenliğinden dolayı belediye başkanı ve dernek başkanına teşekkür etti. En güzel domateslerin seçiminde jüri üyelerinin bir hayli zorlanacağını vurgulayan Erdöl, ’’Yapılan şenlikte görüyoruz ki çiftçilerimiz bir nevi yetiştirdikleri ürünlerle yarışıyorlar. Bu çok güzel bir yarış. Belediye başkanımızın destekleri ve Akkuzulu dernek başkanımızın da organizasyonunda yapılan bu şenlikte üreticilerimiz ürettikleri ürünleri pazarlama fırsatı buluyorlar. Bir ürünün üretimi kadar pazarlanması da çok önemlidir. Üretilen malın pazarlanması için yapılan bu şenlik, bana göre çok başarılı olmuştur Ben katkı veren herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Akkuzulu Mahallesi Kalkındırma, Yaşatma ve Kültür Dernek Başkanı Fatih Küçük de mahalle halkının yetiştirdiği ürünleri tanıtmak için yapılan şenliğin amacına ulaştığını belirterek, başta Belediye Başkanı Lokman Özden ve ekibi olmak üzere şenlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. Fatih Küçük tarafından Ak Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl ve Başkan Özden’e Akkuzulu Mahallesi’ne kaktıklarından ve üreticiye desteklerinden dolayı plaket verildi.

Şenlik programına Ak Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl,TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Yamaç, Belediye Başkanı Lokman Özden, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kuzal, Çubuk AK Parti İlçe Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, İlçe Jandarma Komutanı Murat Tiryaki, İlçe Tarım Müdürü Cengiz Akbayrak, Çıraklık Eğitimi Müdürü Mehmet Saat ve çeşitli daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Akkuzululu sanatçılardan Çubuklu Yaşar, Çubuklu Cem, Hasan Yaman ve Pınar Çağlar tarafından verilen konserler ile gece geç vakitlere kadar süren programda, şenliğe katılanlar doyasıya eğlendiler.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?