logo

Çubuk’ta Balıkçılar Denetlendi

İlçe zabıta ekiplerinin de katıldığı denetimler hakkında bilgi veren Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Veteriner Hekim Akif Topçu, vatandaşın balığı aldıktan sonra bekletmeden tüketmesini istedi. Balığın dolapta bekletilmesinin tehlikeli olduğunu belirten Topçu, dondurulmuş balığın çözüldükten sonra tekrar dolaba konulması veya şoklanmasının tehlikeli olduğunu ifade etti. Kontrollerde balıkçıların tezgâhlarında bulunan balıkların taze olup olmamasına ve don gelen balıkların çözülerek satışa sunulup sunulmadıklarına dikkat ettiklerini belirten Topçu sözlerine şöyle devam etti:”Balıklar satılana kadar tezgâhta iç organları ile durmaktadır. Balığın kısa sürede kokmaması için alındığı gün temizlenerek tüketilmesi gerekmektedir. Tazesi çok yararlı olduğu halde, bayatı da hayatı tehdit edecek kadar tehlikelidir. Vatandaşlarımız satın aldıkları gıdalarla ilgili şikâyetlerini asgariye indirmek için denetimlere devam ediyoruz”dedi.

Topçu; “Vatandaşlarında balığın taze olup olmadığını küçük bir inceleme ile anlayabileceklerinin altını çizdi. Topçu, Balık satın alırken şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek ipuçlarını sıraladı:”Taze balığın derisi parlak ve canlı olur, gözleri bombeli, solungaçları parlak, karın zarı çevresindeki eti mavimtırak ve parlak olur. Ayrıca taze balığın gözleri canlı ve siyah, eti sıkı, iç organları parlak kırmızı, solungaçlarında ise deniz yosunu kokusu olur. Eğer balığın derisinin rengi soluk, gözleri çukurlaşmış, rengi sararmış, eti gevşek ve üzerinde ekşi bir koku hakimse aldığınız balık bayat demektir. Dikkat edilmesi geren bir diğer konuda sokak arasındaki seyyar satıcılardan balık alınmamalıdır”şeklinde konuştu.

Yapılan denetim ve konrollerden dolayı herhangi bir olumsuzluklara rastlanmadığını belirten Topçu, Amaçlarının her zaman olduğu gibi vatandaşların kaliteli, temiz, taze balıkları tüketmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?