logo

Çubuk’ta Asırlık Dede Orucunu Hep Tutmuş

  Çubuk’ta 105 yaşındaki Niyazi dede bir koca asırlık ömründe 4 sene yaptığı askerlik harici Ramazanda orucunun hepsini tutmuş. Bu Ramazan da devam edeceğini söyledi.

 

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşayan, resmi kayıtlara göre 91, kendi ifadesine göre 105 yaşındaki Niyazi Ayar, zor hareket eden vücuduna ve ilerlemiş yaşına rağmen hemen her işini kendisi yapıyor.

Yukarı Obruk köyünden Çubuk’a gelen Niyazi dede, 12 yaşından beri oruç tuttuğunu, namaz kıldığını ve gücü yettiğince namazını kılıp, orucunu tutacağını ifade etti. Niyazi dede teravih namazını da sürekli kılıyormuş.

Eşinin uzun yıllar önce vefat ettiğini belirten Niyazi dede, oğlunun evinde torunlarıyla birlikte kalıyor. Kimlikte doğum tarihinin 1918 olarak kaydedildiğini, fakat gerçek yaşının 104 olduğunu anlattı.

HORMONLU YEMİYOR, TEREYAĞ YİYOR

Niyazi dede bu yaşa kadar yaşamasındaki sırrını anlattı:

”Ben çok meyve ve salata yiyorum. Kendi meyve ve sebzemi kendim alıyorum. Ama hormonlu almıyorum. Hormonlu sebze ve meyveyi tadından biliyorum. Şuan kullanılan yağları yiyemiyorum. Tere yağ yiyorum. Zeytin yağ da doğal olursa onu da bir kaşık içerim” diye konuştu.

 VATANA BÜYÜK FEDAKÂRLIK

Askerlik anılarını sanki dün gibi anlatan Niyazi dede alçak gönüllükle vatana çok fedakarlık yaptığını belirterek şunları söyledi:

“ Askerlik bizim zamanımız da 4 yıldı. Şartlar zordu. Askerlikte Edirne’den Suriye’ye kadar Türkiye’yi karış karış gezdik, düşmanı yaklaştırmadık. Er silahım ile koca savaş uçağını düşürdüm. Komutan bana ödül olarak 10 gün izin verdi. Ben kabul etmedim. Komutan neden kabul etmiyorsun dedi. Bende komutanım buradan benim evim 4 gün sürüyor. 4 gün de geliş sürüyor, toplam 8 gün ediyor. Ben iki gün evde durmuşum çok önemli değil. Önemli olan vatan dedim. O zamanlar bindiğimiz atı askeriye vermiyor. Biz kendi paramızla alıyorduk. Bende para biriktirdim, birazda evden yolladılar bir at aldım. Giderken de atı alt devreye satılıyordu. Bizler o zaman çok fedakârlık gösterdik” dedi.

Atatürk’ü Ankara’da karşılayan Niyazi dede, eskiden yaman güreşçiymiş.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?