logo

Çubuklu Üreticiler Ayrancı Pazarında

Çubuklu Üreticiler Ayrancı Pazarında

Çankaya Belediyesi’nin kırsal üretime ve üreticiye verdiği destekle Kalecik, Ayaş, Güdül ve Çubuklu çiftçiler, Ayrancı Semt Pazarı’nda Ankaralı tüketicilerle buluşuyor.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın yeni toplumcu belediyecilik ilkeleri çerçevesinde hayata geçirdiği ve başarıyla uygulanmasına büyük önem verdiği kır-kent dayanışmasına ilişkin çalışmalar, değişik alanlarda hayata geçirilen projelerle büyüyor. Ankara’nın çevresinde halen tarımsal üretim yapılan yerlerdeki üreticilerin daha geniş bir pazar, Başkentlilerin de sağlıklı, uygun fiyatlı ve taze ürüne ulaşabilmesi açısından ‘Ankara Köylü Üreticiler Pazarı’ fikrini uygulamaya koyan Çankaya Belediyesi, ilk adımları Ayrancı Semt Pazarı’nda attı. İki haftadan beri Ayrancı Semt Pazarı’nda deneme amaçlı tezgah açan çiftçiler, halkın ilgisinden memnun. Ayrancı Organik Gıda Pazarı’nın kurulduğu pazar günleri tezgah açan üreticiler, bahçelerinden getirdikleri ürünleri Başkentlilerin damak tadına sunuyorlar.

KÖY ÜRÜNLERİ TÜKETİCİYE SUNULUYOR

Pazarda ilk olarak üretici belgesi olan 10 civarında köylü tezgah açtı. Sabah erken saatlerde pazar alanına gelen köylüler, sertifikalı tarım yapmadıkları için ürünlerine organik denemeyeceği bilgisini tüketiciye sürekli hatırlatıyor. Üreticiler, “Burada sattığımız ürünler, kendi bağımızda bahçemizde yetişen, evde tükettiğimiz ve ilçe pazarında sattığımız ürünler. Biz çok büyük alanlarda çok büyük miktarlarla ifade edilecek tarım yapmıyoruz. Miktar ve çeşit olarak kısıtlı olduğumuz ve sadece mevsim meyve-sebzelerini üretip satabildiğimiz için bunu tüketiciye söylüyoruz. Biz sertifikalı tarım yapmıyoruz, ürünlerimizi doğal yollarla ve çoğu zaman zirai gübre olmadan yetiştiriyoruz ancak bu da organik ürün demek için yeterli değil. Dolayısıyla Ayrancı pazarını organik pazarla paylaştığımızdan da müşterilerin kafası karışmasın ve kendilerini kandırılmış hissetmesinler diye daha onlar sormadan ürünlerimizin organik değil doğal, köy ürünü olduğunu söylüyoruz” dediler.

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI TANIK’TAN ÜRETİCİLERE DAVET

Daha önce birkaç değişik pazaryerinde deneme amaçlı tezgah açtıklarını ancak girişimlerin başarılı olmadığını kaydeden köylüler, “Biz buraya Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın daveti ve girişimleriyle geldik. Kendisi bize bu pazarda yer gösterdi, pazardaki diğer esnaf da nezaketle yaklaştı. Amacımız çok para kazanmak değil, zaten o kadar ürünümüz yok. Hal esnafı değiliz, oradan mal almıyoruz. Bağımızda bahçemizde ürettiğimizin bir kısmını Ankara’da satıyoruz” ifadelerini kullandılar.

Köylü üreticiyi destekleyen projeyi başarılı bulduklarını ve uygulamanın oturması için zamana ihtiyaç duyduklarını belirten üreticiler, “Kanun, pazaryerlerinde toplam tezgah sayısının yüzde 20’sinin köylü üreticilere ayrılmasını öngörüyor. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, hem köylü üreticilerin hem de kentli tüketicilerin faydasına olan bu kararı uygulamaya koydu. Kendisine teşekkür ederiz” dediler.

Kalecik, Güdül, Ayaş ve Çubuk’tan gelen köylülerin meyve-sebze, şarküteri ürünleri ve çeşitli gıda maddelerini satışa sunduğu Köylü Üreticileri Pazarı, her ayın birinci pazar günü hariç Ayrancı Semt Pazarı’nda açılıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?