logo

Çubuk Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hizmete Giriyor

             Çubuk’ta Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Metin Doğan, ilçede üniversiteye tahsis edilen alanlarda ve rektörlük binası olarak tahsis edilen Esenboğa Belediye binasında incelemelerde bulundu.

Doğan’a, Çubuk Kaymakamı Meftun Dallı, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve AK Parti İlçe Başkanı Tuncay Acehan eşlik etti.

Esenboğa Belediyesi hizmet binası olarak yapılan ve geçtiğimiz yıl inşaatı tamamlanan 4 kat ve 2 bin 600 metrekare kapalı alana sahip modern binayı rektörlük binası olarak kullanılmak üzere tahsis edeceklerini söyleyen Belediye Başkanı Özden, bina hakkında Doğan’a bilgi verdi.

Binada yapılan incelemenin ardından Doğan, teşekkür ederek, binanın ihtiyaçlarını rahat şekilde karşılayacağını ifade etti.

Heyet daha sonra ilçede üniversite alanı olarak ayrılan yerlerde ve yeni inşaatı tamamlanan 100 yataklı Çubuk Devlet Hastanesi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’i de makamında ziyaret eden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Doğan, burada AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Çubuk’un üniversite için tek vücut olduğunu, bu nedenle ilçeye gelerek ilçenin hazırlıklarını görmek istediklerini ifade eden Doğan, ”Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Çubuk için çok önemli olduğu gibi Ankara ve Türkiye için de çok önemli bir üniversite olacak inşallah. Biz eldeki imkanları ve şartları en iyi şekilde değerlendirmek ve en verimli hale getirmek istiyoruz. Bugün buraya gelmemizin nedeni de Çubuk’taki mevcut hazırlıkları görmek içindi” dedi.

Çubuk’un üniversite altyapısı açısından çok uygun olduğunu gördüklerini vurgulayan Doğan, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında bazı branşlarda hazırlık sınıfları için öğrenci almayı planladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Öncelikle bütün bölümlere gelecek öğretim yılında öğrenci almak istiyoruz. Ayrıca her bölümde de hazırlık sınıfı olacak. Bizim niyetimiz bu yönde. Bu nedenle de acil olarak yabancı dil bölümünü faaliyete geçirmemiz gerekiyor. Bu dönem zarfında da diğer fiziki mekanları temin edip birinci sınıftan itibaren eğitime başlamak gerekiyor. Sağlık ile ilgili de mevcut eğitim araştırma hastaneleri ile bir aktivasyon düşüncemiz var. Böyle olduğunda önümüzdeki nisan ayında tıpta uzmanlık sınavına inşallah asistan düzeyinde, Yıldırım Beyazıt üniversitesine araştırma görevlilerini almak istiyoruz” dedi.

Doğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin 2 bin 500 civarında kadrosunun olacağını söyledi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin ilçenin uzun zamandır gündeminde olduğunu ifade eden Özden de ”Üniversite ilçemizin bir vizyonu. Üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Bu üniversite ile hükümetimizin eğitime verdiği önem bir kez daha kendini göstermektedir. Bizim umutlarımız var, inşallah bunlar bir bir gerçekleşiyor. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” diye konuştu.

         Kaymakam Meftun Dallı, ilçede 7’den 77’ye herkesin üniversite beklentisi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”İlçemize gelen devlet büyükleri herhangi bir vatandaşımıza hal ve hatır sorduğunda ilk aldıkları cevap, üniversite ne zaman gelecek oluyordu. Kamuoyunda çok büyük bir beklenti vardı. Bunun gerçekleştirilmiş olması halkımız ve bizim için son derece sevindiricidir. Çubuk için en büyük bir şanstır üniversite. Diğer taraftan da üniversite açısından da ilçemizin seçilmesi, gelişmesi ve büyümesi için bir şanstır. Gerçekleşmesiyle ilçemizin kaderi değişecek” dedi.

Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?
#

Çubuk Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hizmete Giriyor” için 1 yorum

  1. ümit eğribaş : diyor ki:

    hayırlı uğurlu olsun

    0