logo

Çubuk YBÜ Hukuk Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi

Çubuk YBÜ Hukuk Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi

Çubuk Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Hukuk Fakültesi ilk mezunlarını verdi.

Üniversitenin Çubuk Yerleşkesi açık alanında düzenlenen 2015-2016 eğitim döneminde 86 öğrencinin mezuniyet törenine Ekonomi bakanının kızı Fatma Zeybekçi mezuniyet belgesini anne Ayşen ve baba Nihat Zeybekçi’nin ellerinden aldı.

Törene, Ekonomi Bakanı Nihat ve eşi Ayşen Zeybekçi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, YBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Hukuk Fakültesi Dekanı Fatih Uşan, Çubuk idari amir ve müdürler, öğrenci velileri ve davetliler katıldı.

Törende, üniversitenin Türk Musiki Devlet Konservatuvarı tarafından da konser verildi.

Fakülteyi birincilikle bitiren Kezban Börekçi, Hukuk Fakültesi Dekanı Fatih Uşan ve YBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan konuşmalarının ardından konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci törende kızının mezuniyet töreninde konuşma yapacağı için çok heyecanlı olduğunu belirterek: “Birçok görevde bulundum. Bildiğim tek bir şey var, o da hiçbir şey bilmediğim. Hala öğrenmeye devam ediyorum, öğrenmeye de devam edeceğim. Zor şartlarda okudum. Bir amelenin çocuğu olarak eğitimini tamamlayıp, yurt dışında İngilizce öğrendiğini, önemli firmalarda tecrübe sahibi olduğunu, Denizli Belediye Başkanlığı yaptığını, milletvekili olduğunu ve şimdi de Ekonomi Bakanı olarak görev yapıyorum Önceleri tek dil yetiyordu. Artık bir yabancı dil bilmenin sıradanlaştı. 2 dil bilmek avantaj 3-4 yabancı dil bilmek gerekiyor. Bir atletizm yarışmasına katılan tüm yarışmacılar yarışı bir şekilde tamamlayacak, önemli olan ilk üçte yer almak. Hayat bir yarış, ilk üçte olmak zorundasınız” diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, hukuk zor bir eğitimdir. Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerin mesleki hayatlarında da başarılı olacaklarına inanıyorum. Hukuk fakültelerinin en büyük müşterisinin Adalet Bakanlığı olduğunu biliyorum. Hukuk eğitimi konusunda YÖK ile yeni dönemde yeni çalışmalar yapma kararı aldık. Türkiye’nin gelecekteki hukuk eğitiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili her konuyu enine boyuna tartışan bir bilim komisyonu oluşturduk. Hem dünyayı inceletiyoruz, başka ülkelerde nasıl eğitim veriliyor, hem Türkiyemizin tecrübelerini inceliyoruz, hem kendi ihtiyaçlarımızı değerlendiriyoruz” dedi.

Bozdağ, Hukuk Türkçesine önem verilmesi gerekiyor. Şu anda Türkiye’de Türkçe bilmeyen hukukçularımız var. Bizim hukuk Türkçesine ihtiyacımız var. İngilizce kadar hukuk Türkçesinin çok önemli olduğuna ve bu konuda hukuk fakültelerimizin yeni dersler oluşturması ve yeni anlayışlar geliştirmesi gerektiğine yürekten inanıyorum. Yeni dönemde tüm hukuk fakültelerinin hukuk Türkçesine önem vermeleri gerekiyor. Aynı zamanda bizim kararları isabetli olan hukukçulara, yargıçlara, savcılara, avukatlara çok ciddi ihtiyaçlarımız var. Adalet Bakanlığı olarak yeni sınav ilanının çıktığını, kasım ayında hakimlik, savcılık sınavı yapılacak. Yaklaşık bin 500 hakim ve savcı alımı gerçekleştireceğiz. Daha da arttıracağız. Avrupa birliği sayısına ulaştıracağız” dedi.

Konuşmaların ardından Bekir Bozdağ, üniversiteyi birincilikle bitiren Kezban Börekçi’ye hediyesini takdim etti.

Kezban Börekçi, mezuniyet kütüğüne plaket çakmasının ardından protokol üyeleri daha sonra sırayla dereceye girenlere diploma ve plaketleri verildi.

Diğer öğrencilerin mezuniyet belgelerini alma ve keplerini atmalarının ardından tören sona erdi.

#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?