logo

Çubuk Yatırım Desteği Bekliyor

Ankara İli Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Nihat Çakır, ‘Çubuk bölgesinde olan işletmelere devletin yatırım desteği vermesi gerekir’ dedi.

 İtimat Tavukçuluk ve Gıda Sanayi’nin Yönetim Kurumu Başkanı da olan Çakır, yaptığı açıklamada, Ankara’daki yumurta tüketiminin yüzde 50’sinin Çubuk bölgesinde bulunan 8 işletmenin ürettiğini belirterek, 2 milyon 500 yumurta tavuğundan günlük 2 milyon yumurta üretildiğini söyledi.

Uluslararası Esenboğa Havalimanının 10 kilometrelik çevresinde konuşlanmış olan bu çiftliklerin çevreyi kirlettiği gerekçesi ile kaldırılmasının gündeme geldiğini vurgulayan Çakır, şunları kaydetti: “Burada bulunan işletmelerin 10 yılın üzerinde bir geçmişi bulunmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkta Organize Hayvancılık Bölgesi ilan edildi. Ancak bizde bu şekilde bir toplu üretim bölgesi olamaz. Bize de değişik bölgelerde yatırım yapabileceğimiz alanlar gösterilmesi gerekmektedir. Gerçi biz İtimat Tavukçuluk olarak yatırım yapacak bölgeyi tespit ettik. Buna göre de yatırım planımızı yaptık. Bizim kaygımız diğer 7 işletme içindir” dedi.

Çubuk’ta bulunan bu işletmelerin başka bir bölgelere kaymalarını önlemek gerektiğinin altını çizen Çakır,’Çubuk bölgesinde yatırımı olan işletmelere devletimiz çeşitli yatırım destekleri sağlaması gerekiyor. Bu yapıldığı taktirde hem burada bulunan işletmeler başka bir bölgeye gitmez, hem de yeni yatırım yapan bu işletmeler üretim kapasitelerini de artırırlar. Bu da ilçe için istihdam demek olur. Ayrıca üretim kapasitemiz artarak yeni pazarlara açılırız’ dedi

Etiketler: » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?