logo

Çubuk ve Ankara Üniversitesi İle Ortak Proje

Çubuk ilçe Kaymakamı Meftun Dallı, ilçenin potansiyellerini daha etkin şekilde kullanılabilmesi için Ankara Üniversitesi (AÜ) ile ortak proje hazırlayacaklarını bildirdi.

Dallı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede yolsuz, susuz ve kanalizasyonsuz köyün kalmadığını belirterek, bundan sonra ilçenin potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi ve Çubuk’un öne çıkarılması konusunda çalışmalar yapacaklarını belirtti. Ürün farklılaştırılması ve var olan ürünlerin değerlendirilmesi konusunda Ankara Üniversitesi ile ortak proje hazırlamak için görüşmeler yaptıklarını ifade eden Dallı, hazırlanan projeleri kalkınma ajansına sunacaklarını kaydetti.

Dallı, ilçede vişne ve süt gibi ürünlerin toplanarak ilçe dışında değerlendirildiğini dile getirerek, bu ve buna benzer ürünlerin mamul haline getirilmesi için girişimcileri ilçelerine beklediklerini vurguladı. Girişimcilere her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını anlatan Dallı, şunları kaydetti: ‘Çubuk’un belli başlı öne çıkan ürünleri var. Bunlar turşu, vişne, süt ve et gibidir. Vişne ve sütü toplanıp gidiyor. Bunları birileri gelip alıp gidiyor. İlçede işlenmesi konusunda herhangi bir şey bu güne kadar yapılamamış. Ankara Valisi Yüksel de, ilçemize geldiğinde kapasiteleri hakkında kendilerine bilgi verdiğimizde, neden bu güne kadar ilçede işlenmeleri konusunda herhangi bir şey yapılmamış diye sordu. Yatırımcının ilçeye gelmesi noktasında yer ve prosedürler konusunda her türlü yardımı yapmaya, biz ve belediyemiz her zaman hazırız. İlçede yatırım için arsa ve çok fazla iş gücü de mevcut. Ayrıca hem havaalanı, hem de yeni yapılan yoluyla ulaşım çok kolay. Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nevin Akpınar ile görüşeceğiz. İnşallah bir sonraki hibe projesine vişne, turşu, süt, Çubuk agat taşı gibi konularda proje hazırlayacağız ve kalkınma ajansına projelerimizi sunacağız. Turşu tanınıyorsa ve çok da güzel yapılıyorsa da halen belirli bir standardı yok. Bizim hazırlayacağımız (Proje, ambalaj, paketleme ve pazara sunumuyla üretim konusunda ne yapabiliriz) şeklinde olacak” dedi.

Dallı, ‘Ayrıca Çubuk sadece Turşu ile değil ‘Ankara Savaşı’ ile de yakından bilinen bir ilçedir. Biz Ankara Savaşının çok iyi bilinmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuyu işlemek içinde proje yapmayı düşünüyoruz’ dedi.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?