logo

Çubuk Turşusuna Zam

Çubuk Turşusuna Zam

Olumsuz hava şartları Çubuk turşusuna zam olarak yansıdı.    

Çubuk turşusunun fiyatları, dolu ve sağanak yağışlar nedeniyle planlanan üretimin gerçekleştirilememesi yüzünden yaklaşık yüzde 25 arttırıldı. Sıfır numara salatalık turşusunun 2 kilogramı 8 liraya, bir numara salatalık turşusunun 2 kilogramı 6 liraya çıkarıldı.

Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, Çubuk ilçesinde geleneksel olarak her yıl kutlanan “Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali”nde satışa sunulacak Çubuk turşularının fiyatlarının belirlendiğini belirtti.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle sebze fiyatlarında yaşanan artışların turşu fiyatına da yansıdığını ifade eden Benli, şunları söyledi:

“Belediye ve kooperatifimiz öncülüğünde ilçemizdeki turşucularla bir araya gelerek fiyatı belirledik. Arkadaşlarımız haklı olarak fiyatları daha çok arttırmak istedi.

Hesap bu yıl da tutmadı

İlçemizde düzenlediğimiz festivalimizin sembolü herkesin bildiği gibi Çubuk turşusu. Festivalimize gelen misafirlerimizin uygun fiyata kaliteli turşu alabilmeleri için belediyemizin isteği üzerine fiyatlarda fazla artış yapmadık. Girdilerimizde yaşanan yüzde 50’nin üzerindeki artışa rağmen, biz yüzde 25 oranında artış yaptık”

Üreticilerin kapasite hesaplarının bu yıl da tutmayacağını, iki yıldır üreticilerin hava şartlarından etkilendiğini anlatan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ise, ““İlçemizde yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilerek geçimini sağladığı turşu sektörü ne yazık ki bu yıl da dolu ve sağanak yağışlardan etkilenerek planladıkları üretimleri gerçekleştiremedi” dedi.

Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?