logo

Çubuk Turşusu Yok Satıyor

Çubuk Turşusu Yok Satıyor

Çubuk Turşusu Yok Satıyor

Turşusuyla dünyada tanınan Çubuk Turşusu yok satıyor.

Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, ilçenin önemli geçim kaynaklarından biri olan turşu sektöründe, iki yıldan bu yana satış rekoru kırıldığını söyledi.

Benli, yaptığı açıklamada, iki yıldır Çubuk turşusunun ilçede yok sattığını belirterek, bu yıl hedeflerinin 300 bin ton turşu üretmek olduğunu bildirdi.

Benli, turşu üretiminin ve satışının yapılan festival ve tanıtımlarla arttığını, Çubuk turşularının Türkiye’nin bir numaralı turşu markası olduğunu vurguladı.

Benli, yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edildiği turşu sektörünün, yağışlı ve soğuk geçen hava şartlarından dolayı etkilendiğini kaydederek, “İki yıldır, ilçemizin önemli geçim kaynaklarından biri olan turşu sektöründe satış rekoru kırıldı. Yeni sezondan önce üreticimizin elinde satacak turşusu kalmadı. Bu yıl hedefi yükseltmek amacıyla salatalık ekiminin fazla olması planlanmıştı, ancak bu yıl da hava muhalefeti nedeniyle üreticilerimiz, istenilen düzeyde salatalık ekimi gerçekleştiremedi” dedi.

Benli, kötü hava şartlarına rağmen yaklaşık 6 bin ton salatalık üretildiğini ve bu yıl için 300 bin tonun üzerinde turşu üretimi hedeflediklerini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Hedeflediğimiz üretim miktarının, talebi karşılamaya yetmeyeceğini düşünüyoruz. Çünkü üreticimizin elinde özellikle salatalık turşusu kalmadığı için Nisan ayının başından itibaren toptan satış yapamadık. Bu yıl kooperatifimiz ve belediyemizin ilgili birimleriyle birlikte üretimden satışa kadar sıkı denetimler yapacağız. Merdiven altı üretiminin ve markamızın ismini kullanarak satış yapan bazı sahtekarların önüne geçmek istiyoruz”dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?