logo

Çubuk Turşusu İçin Start Verildi

Çubuk Turşusu İçin Start Verildi

Çubuk’ta iyi tarım uygulamalarıyla yetiştirilen salatalıkların toplanmasıyla birlikte meşhur Çubuk Turşusu turşu olma yolunda yolculuğa başladı.

İlçeyle adı adeta özdeşleşen turşunun yapımı için üretilen salatalıkların hasadı iki ay sürecek. Hasat için Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ilçeye gelen mevsimlik işçiler, her gün sabahın erken saatlerinde başladıkları mesailerine akşama kadar devam edecek. Aralarında Suriyeli mültecilerin de bulunduğu işçiler, hasat mevsimi boyunca konaklayacakları çadırlara yerleşti.

Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, ilçenin önemli geçim kaynaklarından biri olan turşu sektöründe kullanılmak üzere ekimi yapılan salatalıkların hasadına başlandığını söyledi.

HAVALARIN SERİN GİTMESİNDEN DOLAYI HASAT AZ

Bu yıl yaklaşık 3 bin dönümde salatalık ekimi yapıldığını ifade eden Benli, mahsulün bu yıl havaların serin gitmesi nedeniyle çok iyi olmadığını bildirdi.

Benli, şöyle konuştu: ”Bu sene 2013-2014 sezonu salatalık alımları başlamıştır, turşu kurmaya da başladık. Bu sene hava şartlarından dolayı salatalık ve sebze az oluyor. Geçen seneye kıyasla yüzde 30 ila 40 oranında salatalık ekiminde düşüş var. Hava şartlarından dolayı fiyatlar biraz yüksek seyrediyor. Şuanda 0 ve 1 numara salatalık 1,60 TL civarında, 2 numara 1,00 TL arasında, 3 numara ise 0,60 TL arasında alıcı buluyor. Geçen yıla oranla fiyatlarda yüzde 20 artış oldu. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 bin dönüm salatalık ekilmişti. Bu sene yaklaşık 3 bin dönüm salatalık ekildi.”

-Turşu fiyatlarında artış bekleniyor

Salatalık hasadına yeni başlandığını ve sebze fiyatlarının istikrarlı seyretmediğinden dolayı turşu satış fiyatlarının henüz belirlenmediğini vurgulayan Benli, ”Sebze fiyatları istikrarlı gitmediği için yeni mahsul turşu fiyatlarını henüz belirleyemedik. Maliyetlerdeki artış nedeniyle bu sene turşu fiyatları biraz yüksek olacak. Benim buradan önerim turşu almak isteyenler bu sene turşularını erken alsınlar. Bu yıl Ocak ayından sonra Çubuk turşusu kalmayabilir” dedi.

-Turşu festivali için gece gündüz çalışıyorlar

Geleneksel Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’ne hazırlık için yoğun bir şekilde turşu üretmeye çalıştıklarını anlatan imalatçı Hacıali Koç, ”Pancar, lahana, domates, acı biber, tatlı biber, kelek, sarımsak ve salatalık gibi bütün çeşitleri festivale yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl festivalde farklı olarak yeşil domates dolması turşusunu ve sosyete salatasını satışa sunacağız” diye konuştu.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?