logo

Çubuk Turşu Festivali 08 Eylül 2022 de başlıyor

Çubuk Turşu Festivali 08 Eylül 2022 de başlıyor

Ankara Çubuk Turşu Festivali ne zaman başlıyor? Sorusunun cevabını veriyoruz. Cevap: Her yıl geleneksel yapılan bu yıl 15. Uluslararası Çubuk Turşu Ve Kültür Festivali 08 Eylül 2022 Perşembe günü sabah başlayıp, 11 Eylül Pazar gecesine kadar devam edecek.

Festivalin tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanı Baki Demirbaş, festivale sayılı günler kala tüm hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

Demirbaş, festivalin bu yılki temasının “gastronomi” olarak belirlendiğini aktararak, ünlü şefler, gurmeler, gıda üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri ve sektör temsilcilerini bir araya getirecek festivalin 4 gün süreceğini kaydetti.

Dünyanın zenginlik ölçeğinin, artık kültürel zenginliğin korunması, kültürel mirasa sahip çıkılması ve sağlık konuları olduğuna işaret eden Demirbaş, “Ülke olarak dünyanın en büyük mutfaklarından birine sahibiz. Çubuk mutfağı da bu büyük mutfağın içerisinde önemli bir paya sahiptir. İşte bu hazinemize sahip çıkmak için ilçemize yeni bir hedef belirledik. İlçemizin vizyon, misyon ve hedefine bu yılki festival ile gastronomiyi ekliyoruz. Sürdürülebilir kalkınma için gastronominin önemli olduğunu biliyoruz. İnşallah ilçemizi Ankara’nın gastronomi merkezi yapacağız.” diye konuştu.

Demirbaş, kuracakları interaktif oyunlar standıyla daha çok genci festival alanına çekmeyi planladıklarını dile getirerek, festival süresince gastronomi şovları, atölye çalışmaları, yemek yarışmaları, konserler ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceğini anlattı.

Festivalle ilçenin tanıtımını da yapacaklarını belirten Demirbaş, “Dünyanın en kaliteli ve en lezzetli turşularının üretildiği ilçemizde mutfak kültürümüzü de gün yüzünü çıkaracağız. Turşumuz başta olmak üzere gün boyu gelen misafirlerimize çeşitli ikramlarımız olacak.” dedi.

Daha sonra davetlilerin ve çocukların da katılımıyla Çubuk turşusu kuruldu. Kağıtlara yazılan dileklerin de özel tüplere konularak turşu bidonlarına yerleştirildi. Turşuların bir kısmı festivalde açılmak üzere turşu mahzenlerine konulurken, bir kısmı da ünlü isimlere gönderildi. Aynı zamanda yerel şarkıcıların da sahne alacağını, yurt içinden ve yurt dışından halk oyunları ekiplerinin gösteri sunacağını kaydetti.

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ile ilçede gastronominin geliştirilmesine yönelik iş birliği protokolünün de imzalandığı toplantıya, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ile davetliler katıldı.

Çubuk Turşu ve Kültür Festivali Festivali Eylül 2022 yılı sahne alan sanatçılar Listesi şu şekilde:

8 Eylül 20:00 : Ömer Faruk Bostan Konseri
8 Eylül 21:30 : Kurtuluş Kuş – Burak Bulut Konseri
9 Eylül 20:15 : Mustafa Kemal Şimşek Konseri
9 Eylül 21:30 : Tuğçe Kandemir Konseri
10 Eylül 20:00 : Zeynep Cihan Konseri
10 Eylül 21:30 : Rafet El Roman Konseri
11 Eylül 20:00 : Çubuklu Cem Konseri
11 Eylül 21.30 : Irmak Arıcı Konseri

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?