logo

Çubuk Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne 89 Kişi Başvurdu

Çubuk’ta Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne 2009 yılında 89 kişi şikâyette bulunduğu bildirildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Çubuk’ta 2009 yılında 89 kişi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuruda bulundu. Bu başvurulardan 64’ü karara bağlanırken, 10 dosyada bire bir görüşmelerle çözüme kavuşturuldu. Ayıplı mal ve hizmetlerle ilgili yapılan toplam 25 şikâyetin 10’u tüketici lehine sonuçlanırken, on beş dosyanın incelenmesine devam ediliyor.

KAPIDAN SATIŞLARA VE HEDİYELERE KANMAYIN

Hakem heyeti yetkilileri, vatandaşları özellikle kapıdan satışlar konusunda uyardı. Başvuruların yüzde 75’ini kapıdan satışlarla ilgili sorunlar oluşturduğunu söyleyen yetkililer, kötü niyetli pazarlamacı, köylerde yaşlı vatandaşların kapılarına gidip, Sağlık Bakanlığından geldik tansiyonunuzu ölçeceğiz, şekerinizi ölçeceğiz deyip, daha sonrada bu ölçüm cihazını size hediye ediyoruz’ veya ‘Çekiliş yaptık, elektrik süpürgesi kazandınız’ diyor. Teslim belgesi adı altında satış sözleşmesi imzalatıyor, kopyasını vermiyor. Vatandaş ürünü 3 – 4 kat fiyata almış oluyor.

 Başvurular arasında ilk sırada kapıdan satışların yer aldığı, bunu cep telefonlarındaki arızaların veya satışlara ilişkin şikâyetlerin izlediği belirtildi. Yetkililer, vatandaşları alışveriş yaptıktan sonra mutlaka fatura almaları konusunda uyarırken, bununla birlikte sözleşmeleri ve servis raporlarını da saklamaları gerektiğini kaydettiler.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?