logo

Çubuk tan Atatürk Yaylasına Yürüdüler

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaklaşık bir ay önce gelerek incelemelerde bulunan Atmaca Dalış ve Doğa Sporları Grubu üyeleri, yeni keşfettikleri Atatürk’ün yaylasına dikkat çekmek için tracking yürüyüşü gerçekleştirdiler.

         Yaklaşık bir y önce gelerek rota belirlediklerini söyleyen Atmaca Dalış ve Doğa Sporları Grubu lideri Eyüp Hacioğlu, Çubuk’a dördüncü kez geldiklerini belirterek şunları söyledi,’’Daha önceleri de ilçeye gelmiştik ancak o gelişlerimizde Evci Yaylası ve Karagöl civarlarında tracking yapmıştık. Geçtiğimiz ay rota belirlemek için geldiğimizde bölgede konuştuğumuz köylüler bizlere gide bileceğimiz yerler içerisine Atatürk Yaylasını da almamızı istediler. Bunun üzerine Atatürk Yaylasında incelemelerde bulunduk. Çok etkilendik. Yaylada konuştuğumuz yaşlı amcalar bize burasının Atatürk Orman Çiftliğinin ilk kuruluşu olduğunu söylediler. İçerisinde peynirhane ve mandıralarında bulunduğu yerleri gördük ve inceledik. Burasının mutlaka görülmesini istediğimiz içinde bu bölgede bir etkinlik yapmak istedik’’ dedi

             Aralarında doktor, öğretmen, asker ve dört Amerikalı’nın da bulunduğu kırk kişilik doğaseverin, bu gün başta Atatürk’ün yaylası olmak üzere, Ay kayası ve Uluağaç Köyünü de kapsayan 15 km’lik yürüyüş ve incelemeler yapacaklarını kaydeden Hacioğlu, Çubuk’un doğal güzellikleri ve bakir alanları ile Ankara’nın en güzel yeri olduğunun altını çizdi.

         Bu güne kadar böyle bir yaylanın varlığından haberdar olmadıklarını vurgulayan Atmaca Dalış ve Doğa Sporları Grubu üyelerinden Atakan Acar, yaylanın ve üzerindeki çiftliğin harabe halini görünce hüsrana uğradıklarını ifade etti. Acar, ’’Gerçektende buraya sahip çıkılması gerekir. Bu güzel diyarın tanıtımının iyi yapılması ve turizme kazandırılması gerekmektedir. Bugün biz buranın resimlerini çekeceğiz ve forum sitelerinde resimleri yayınlayacağız. On kasım öncesi Atamız için biz böyle bir etkinlik yapmak istedik. Resimler yayınlandıktan sonra insanların buraya akın edeceklerine inanıyoruz. Bu gün kırk kişi yarın yüzlerce insan burayı görmeye gelecektir’’ şeklinde konuştu.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?