logo

Çubuk’ ta Kadın Başarısı

Çubuk’ ta Kadın Başarısı

Çubuk’ ta Kadın Başarısı

Çubuk’ta Zeynep Almas isminde bir bayan bir çok bayana örnek olacak işler yapıyor.

Ekonomideki durgunluğa aldırmayıp, sıfır sermaye ile işyeri açan Zeynep Almas, bir taraftan çocukları midilli cinsi atlarla eğlendiriyor, bir taraftan da kendi yaptığı ev yemekleriyle konuklarına farklı bir lezzet sunuyor. 

Çubuk’un Aşağı Çavundur Mahallesi Yeni Adliye Sarayı’nın arkasında Çayı yakınlarında hizmete açılan Zeynep Ana’nın Çiftliği, kadın girişimciliğinin güzel örneklerinden biri oluyor. Atmış beş yaşındaki Zeynep Almas, yaklaşık 2bin metre kare üzerindeki arsaya yaptığı evinde yetiştirmeye başladığı evcil hayvanlara çevresindeki insanların ilgisinin artması üzerine, bunu ticarete çevirdi. İlçede ilk olan işletmeye, aileleriyle gelen çocuklar midilli cinsi atlarla tur atarken, ailelerde bir taraftan ev yemekleri yiyip bir taraftan da açık havada semaver de çay içmenin zevkine varıyor.  Sabahın erken saatlerinde kahvaltıyla başlayan ve akşam yemeği ile devam eden menünün tamamı ya çiftlikten, ya da çevre komşulardan alınan ürünlerden oluşuyor.

Öncelikle bahçede tavuk, ördek ve koyun gibi evcil hayvanlar yetiştirmeye başladığını söyleyen Zeynep Almas, misafirlerinin yakın ilgisi üzerine bunu geliştirmeye karar verdiğini belirtti. Özellikle oğlu Murat Almas’dan destek aldığını ve birlikte bu işi yaptıklarını anlatan Almas, ’’İlk önceleri çekinerek bu işe başladık. Olur mu? Olmaz mı? diye tereddütlerimiz bulunuyordu.  Ancak daha çok ilçe dışından gelen misafirlerimiz bizlere çok cesaret verdi. Her gelen daha sonra çevresi ile birlikte gelmeye başladı. Her geldiklerinde de yeni bir şeyler yapılması hakkında bizlere önerileri ve talepleri oldu. Yeterli düzeyde maddi imkanımız olmadığı için yavaş yavaş talepleri karşılıyoruz. Şuanda talep çok güzel ben memnunum. Oğlumla birlikte çalışarak aileme ve çocuklarıma maddi yönden destek oluyorum’’ dedi.

Çiftliğin ismini Zeynep Ana’nın Çiftliği koyduklarını kaydeden Almas, ’’Mini çiftliğimize 1 erke 2 dişi yerli midilli cinsi at ta ilave ettik. Geçtiğimiz hafta birde yeni tayımız dünyaya geldi. Benim çocukluğum köyde geçti. Bizim atlarımız ve çok sayıda çeşitli hayvanlarımız vardı. Ancak günümüzde çocuklar hayvanları ve doğayı unuttu. Biz yaptığımız işle bunları hatırlatmaya çalışıyoruz. Gelen misafirlerimiz ve çocukları, burada hayvanları yakından tanıma fırsatı bulurken, aynı zamanda hayvan ve çevre bilincini de öğrenmiş oluyor. Tamamen aile sıcaklığı içerisinde tavuklarla, ördeklerle, koyunlarla, güvercinlerle tanışırken, atlarla da eğitmen eşliğinde gezinti fırsatı buluyorlar. Hiç abartısız buraya gelen ailelerin çocuklarının mutlulukları gözlerinden okunuyor’’ diye konuştu.

Annesinin girişimcilik ruhu ile işe başladıklarını ve bugüne gelindiğinde yeni bir iş sahibi olduklarını vurgulayan Murat Almas, işini severek ve heyecanla yaptığını ifade etti. Müşterilerine çiftlik hayatını doyasıya yaşattıklarını, tamamen doğal ürünler servis ederek ve evden biri gibi davrandıklarını anlatan Murat Almas,’’Ben daha çok hayvanların bakımı ve servis işlerini yapıyorum. Annemin kendi elleriyle pişirdiği, yemekleri ve hamur işi gözleme, bazlamayı da müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.  Biz sıfır sermaye ile işe başladık. Uzun süre çeşitli işlerde çalıştım. Ekonomik krizle birlikte uzun zamandır iş bulamadım. Annemin isteği üzerine bu işe başladık. Her geçen gün bu işi ilerleterek devam ettirmek istiyoruz’’ diye konuştu.

Müşterilerinin rezervasyon alarak gelmelerini tavsiye eden Murat Almas,’’Daha çok ve yakından ilgilenmem için misafirlerimize, müşterilerimize daha çok zaman ayırmam için rezervasyon alınarak gelinmesinde fayda var. Müşterilerime mahcup olmak istemiyorum’’ diyerek, rezervasyon için telefon numarasının 0536 419 56 00 olduğunu söyledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?