logo

Çubuk Lisesinden Bir İlk

Çubuk Lisesinden Bir İlk

Çubuk Lisesinde öğrencilerin problem çözme yeteneklerini artırmak ve boş zamanlarını değerlendirmesi amacıyla ‘K Açış Oyunu Merkezi’ açıldı.

Oyunda, çıkıştaki odada bulunan papağanın kurtarılması için 30 dakikada tüm problemlerin zamanında çözülmesi ve sonuçlarından elde edilen şifrelerle kapıların açılması gerekiyor.

Okul öğretmenlerinden Şazinur Olcay, Zülfü Mutlu, Gönül Korlas ve öğrencilerden oluşan bir ekip tarafından, Çubuk Lisesi binasında açılan merkez, iki sınıfın beş odaya dönüştürülmesi ve bütün odaların kapılarının elektronik şifreli kilitle kapatılması sonucu oluşturuldu.

Kontrol odasında ise özel bir yazılımla birçok oyun oynandığı ve oyuncuların, bütün hareketleri güvenlik kameralarıyla kaydı yapılıyor.

Türkiye’de eğitim alanında ilk olduğunu dile getiren Okul Müdür Baş Yardımcısı Şazinur Olcay: Projenin amacı eğlenerek öğrenmek. KAçış Projemiz, öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Bu sayede öğrenciler performans ödevlerini burada yapabilecek, hem de matematik dersi sıkıcı olmaktan çıkacak. Öğrencilerimiz burada bütün her şeyini ve fikirlerini ortaya koymak, olabilecek bütün ihtimalleri düşünmek zorunda kalıyor. Akılının sınırlarını sonuna kadar kullanması gerekiyor. Buda eğitim gelişimine büyük etki sağlıyor. Projeyi ilk etapta 3-4 hafta kendi okulumuzda değişik sınıf gruplarında denedik, başarılı olduğunu gördük. Biz bunu ilçede tüm okul öğrencilerimize de yayacağız. Oyunumuzun adı ‘K Açış’. Oyunda bütün kapıları açan en son kapımızı da açıp papağanımızı kurtarmış oluyor. Eğitimcilerimiz tarafından da ülke genelinde de uygulandığı takdirde bize hak vereceklerdir” diye konuştu.

#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?