logo

Çubuk Kent Müzesi Çalışmalar Devam Ediyor

Çubuk Kent Müzesi Çalışmalar Devam Ediyor

Çubuk’a bir kent müzesi kazandırmak için çalışmalar yürüten Çubuk Belediyesi,  ilçede kurulacak müzeye örnek olması amacıyla kent müzesi üst kurulu üyelerini Bursa ve İnegöl’de bulunan kent müzelerine incelemek üzere gönderdi.

Yürütülen çalışmalara ışık tutacak ve örnek olacak ziyarette ekip, İnegöl Kent Müzesi Koordinatörü Nedim Bayram’dan bilgiler aldı. İnegöl Kent Müzesi’nin kuruluş çalışmaları, materyal, obje, belge, fotoğrafların tespiti ve sergilenmesi konularında Bayram’dan bilgi alan ekip üyeleri müzede detaylı incelemelerde bulundu. Ekip üyeleri daha sonra Bursa Kent Müzesi Müdürü Ahmet Ö. Erdönmez’i makamında ziyaret ederek müze hakkında bilgi alırken, sırayla Bursa Kent Müzesi ve Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nde incelemelerde bulundular.

Çubuk’a bir kent müzesi kazandırmak için çalışmalara hızla başladıklarını belirten Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Çelebi,  geçtiğimiz yıl Belediye Başkanı Lokman Özden tarafından İnegöl ziyaretinde müzeyi gezdiğini ve ilçelerinde de bir müze çalışması başlatmak istediğini anlattı. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in desteği ile Belediye tarafından alınan Bekir Ağalar Konağı’nın restorasyon çalışmalarının başladığını ve tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Çelebi, ’’Belediye Başkanımız Sayın Lokman Özden Beyin isteği üzerine Çubuk Kent Müzesi çalışmalarına başladık. Sivil toplum örgütleri temsilcileri, birim müdürleri ve basın mensuplarıyla birlikte Bursa Kent Müzesi, İnegöl Kent Müzesi ve Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nde incelemelerde bulunduk. Müze kurma sürecine nerden ve nasıl başlayacağımızı burada bulunan örneklerle tespit edeceğiz’’ dedi.

Çelebi, bu yöndeki çalışmaların başladığını ve hızla sürdüğünü söyleyerek,  Çubukluların ellerinde bulunan kente ait materyal, obje, belge, fotoğraf ve yaşam eşyalarını kurulacak müzede sergilenmek üzere Çubuk Belediyesi’ne teslim etmeleri çağrısında bulundu.

Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş ise Kent Müzesi gezilerinin son derece faydalı olduğunu, hem teknik açıdan hem de Çubuk kültürünü tanıma ve örnekleme açısından fayda sağladığını belirtti. Daha önce sayısız yere gezi düzenlediklerini ve en son olarak ta Bursa’yı gezdiklerini vurgulayan Taş, ’’Bursa’ya ve İnegöl’e yaptığımız ziyarette buradaki kent müzelerine hayran kaldık.  Ayrıca Bursa gezisinin düzenlenmesinde destek veren Belediye Başkanımız Lokman Özden’e de ayrıca teşekkür ediyoruz’’ diye konuştu.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çubuk Belediyesi olarak amaçlarının ilçenin köklü tarihine yakışır bir kent arşivi ve müzesi kazandırmak olduğunu söyledi.  Bu konuda ekibin Bursa’ya ve İnegöl’e gerçekleştirdiği ziyaretin oldukça önemli olduğunun altını çizen Başkan Özden, ’’Çubuk Kent Müzesi’nin Çubuk Agat taşı, Çubuk Turşusu gibi kentin markalarının tarihi serüvenini ortaya koyacak, 1402 Ankara Savaşı’ndan kıyafet kültüründen yiyecek kültürüne, örf ve adetlerden spora kadar kentin tüm tarihi ve kültürel değerlerine ışık tutmasını hedefliyoruz’’ dedi.

#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?