logo

Çubuk hakkında kısa bilgiler

Çubuk hakkında kısa bilgiler

Çubuk hakkında kısa bilgiler almak isteyenler için Ankara’nın güvenli ve şirin ilçesi eski adı ile Yeşil Çubuk (1882) kurulmuştur.

Çubuk hakkında kısa bilgiler almak isteyenler için biraz araştırarak kısaca sıraladık

Ankara Savaşı (1402) ile birlikte tarihi önem kazanmış bir ilçedir. Çubuk ve civarı Anadolu’nun Türkler tarafından fethi sırasında ilk ele geçen yerlerdendir. Bu bölgeyi, Selçuklu komutanlarından Çubuk Bey ele geçirmiştir. Çubuk adının buradan gelmiş olabileceği konusunda görüşler bulunmaktadır. Çubuk’a bağlı olan Kışlacık, eski adı Ahurlar olan Yeşilkent, Yaylak, Okçular ve Çatköy köyleri de 1402 Ankara Savaşı sırasında Yıldırım Bayezid tarafından kullanılan yerler olup, kullanılış şekline göre adlandırılmıştır. Kışlacık; karargah olarak, Yaylak; hayvan otlakları, Ahurlar; ahırların bulunduğu yer, Okçular ve Çatköy köyleri de vadiden gelecek olan düşmana karşı Osmanlı ordusu okçularının yerleştirildiği yerlerdir. Çubuk nüfusu: 2020 yılına göre 91.142 bu nüfus, 45.675 erkek ve 45.467 kadından oluşmaktadır. Haber kaynakları son zamanlarda sosyal medya ağları olsa da nadiren gazete ve Çubuk aksiyon haber sitesi gibi haber sitelerinde bilgi akışı sağlanmaktadır. 

En önemli geçim kaynakları arasında turşu yer alır

Çubuk’un geçim kaynağı; turşu, tarım, hayvancılık ve son zamanlarda ise sanayi atılımları ile bir çok sektöre hizmet etmektedir. Turşu dışında Çubuk Agat Taşı (akik) gibi birçok köyümüzde (Susuz, Karadana vb.) sık sık rastlanır. Genellikle dere, nehir gibi kesimlerde daha çok rastlanır. Çubuk Agat Taşı için işleme, takı, tasarım yapma işleri ev, iş yeri ve sanayi gibi ilçenin çeşitli bölgelerinde işlemeciliği yapılmaktadır. Son yirmi yıldır turşuculuk sektör haline gelmiştir. Dünyaca ünlü Çubuk turşularının üretim merkezi konumundadır. Çubuk her yıl eylül ayının ilk haftasında çubuk uluslararası turşu ve kültür festivali düzenlenmektedir. 2018’de düzenlenen Çubuk Turşu festivali Guinness Rekorlar kitabına en büyük turşu olarak girmiştir. Şuan hala Türkiye’nin birçok bölgesinden kişiler Çubuk Turşusu siparişi vermektedir. Ana merkezi Aşağı Çavundur olan turşu; ilçenin hemen hemen her evinin yanı sıra tüm şehre yayılmış ve kurulumu yapılmaktadır. 

Her geçen gün daha da güzelleşip büyüyen Çubuk doğası temiz ve güvenli ilçeler arasında yerini almıştır

İlçede her mahallede ilkokul, ortaokul, lise her mahalleye yetecek kadar olmakla birlikte merkezde ve Esenboğa Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bulunmaktadır. Her yıl geleneksel olarak (koronavirüs sebebiyle geçici süre ile iptal oldu) Çubuk Turşu ve Kültür Festivali (Guinnes Rekorlar kitabına girdi), Akkuzulu Domates Şenliği, Kuruçay Vişne festivali düzenlenir. Melikşah ve özlüce de sıcak kaynak suyu mevcut olup, gezilecek şelale, treking alanları ve birbirinden güzel doğallıklar ardır. Çubuk’un mesire yerleri Akbayır Köyü Ormanı, Alveren mahallesi yaylası, Hacılar mahallesi şelalesi, Yıldırım evci yaylası, Meşeli yaylası, Yıldırımelören yaylası, Aydos yaylası, Ay kayasıdır. Ayrıca Karagöl, Çubuk 2 Barajı, Kızılca Göleti ve Kavşakkaya Barajı gibi piknik ve dinlenme yerleri bulunmaktadır. Özellikle çok fazla tercih edilen, ilçe merkezinin kuzey batısında yer alan Karagöl her sene ziyaretçi akınına uğrar. Her geçen gün gelişen Çubuk’a son yıllarda belediye binası, Çubuk bisiklet yolu projesi, ticaret merkezi, yeni Çubuk bazarı, çay sokağı projesi, millet bahçesi projeleri yapılmaktadır.

Kaynak: Mert ONBAŞI ÇUBUK ANADOLU LİSESİ

#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?