logo

Çubuk Güney Sudan’a El Uzatıyor

Çubuk Güney Sudan’a El Uzatıyor

Türk Kızılayı Çubuk Şube Başkanı Selahattin Koç, genel merkezin talimatları ile yeni bir çalışma başlattıklarını belirterek, duyarlı tüm Çubukluların din kardeşlerine el uzatmalarını istedi.

Çubuk Kızılay Şubesi bu amaçla “Güney Sudan’ın, Yemen’in ve Doğu Afrika’nın Umudu Ol!” Tarihin en büyük insanlık dramı yaşanırken Kızılay’la birlikte orada ol! Sloganıyla bir yardım kampanyası başlattı.

Konu ile ilgili bilgi veren Türk Kızılayı Çubuk Şube Başkanı Selahattin Koç, “Un, kuru bakliyat, bulgur, pirinç fasulye ve benzeri gıdaların yanı sıra giyecek de topluyoruz. Vatandaşlarımız bu yardımları Atatürk parkında bulunan standımıza bırakabilecekleri gibi, telefon ettiklerinde, belirttikleri adreslere gidip yardımları elden de alabiliriz.

Makbuz karşılığında Nakdi para yardımı da alıyoruz. Ayrıca vatandaşlar ufak tefek nakdi yardımlarını standımızdaki kumbaraya atabilirler. Çünkü yardım, yardımdır, yardımın küçüğü, büyüğü olmaz.

Koç, konuşmasının devamında şunları dile getirdi. “149 yıllık tarih boyunca binlerce insani yardım operasyonu gerçekleştiren Türk Kızılayı, milyonlarca ihtiyaç sahibinin yarasına merhem oldu. Kızılay’ın yeni görevi ise Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika’nın yaralarını sarmak…

Uzun yıllar süren çatışmaların, siyasi istikrarsızlığın ve ekonomik bunalımların yanı sıra kuraklıktan kaynaklı açlığın pençesine düşen Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika ülkelerinde her geçen gün insani kriz daha da derinleşiyor. Milyonlarca kişinin günlük ihtiyacı olan gıdaya ulaşmakta zorluk yaşadığı bölgede, acil gıdaya ihtiyaç duyuluyor.

Özellikle çocuklar ve kadınlar yeterli beslenemiyor. Gıda yetersizliğinden dolayı çocuk ölümlerinin arttığı ülkelerde, yetersiz beslenmenin çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine olumsuz etkisi her geçen gün artıyor. Sağlık hizmetlerinin durma noktasına geldiği Güney Sudan, yemen ve Doğu Afrika’da insanlar umutsuz bekleyişlerini sürdürüyor, dünyanın kendilerine uzatacağı yardım elini bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Irak, Suriye ve Bosna Hersek başta olmak üzere birçok coğrafyada yaraların sarılması için tarihi bir rol üstlenen Kızılay şubelerine bu defa Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika ülkelerinin yarasını sarma görevi düştü.

Söz konusu ülkelerdeki insani krizin ciddiyeti nedeniyle Genel Merkez tarafından çalışmalar hızla başlatıldı.

İlçemizde toplanan yardımlar kamyonlarla hareket noktalarına, buradan da deniz ve havayoluyla ihtiyaç bölgelere gönderilecek. Kuru gıda karşılığı olmak üzere nakit yardım toplanması büyük önem taşıyor. Bu çığlığı görmezden gelme. Dün olduğu gibi bugün de İnsanlığın “Umudu Ol”…

Kampanyamız Mayıs ayının ortalarına kadar devam edecek. Tüm hayırsever hemşerilerimizi kampanyaya katılmaya davet ediyoruz..”

Hastalık Ve Açlık Nedeniyle Çok Sayıda Ölümler Yaşanıyor

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, “Ülkelerdeki ihtiyaçlar birbirine benzer durumda. Biz, bir seferberlikle insanların içlerine düştüğü ölüm girdabından kurtarılması için çalışacağız.

Geçen yıl güney Sudan’da yaklaşık 1.2 milyon insan sıtma hastalığı geçirdi. Afrika genelinde geçen yıl 1.1 milyon insanı sıtma nedeniyle kaybettik. Geçen yıl 63 bin Yemenli çocuk açlığa bağlı nedenlerden dolayı öldü.

Durum, büyük bir insani kriz olduğu ve buna karşı el birliği içinde yardım etmemizi gerektiriyor. Buradaki insanların dini, dili, rengi ne olursa olsun insandır ve yardıma muhtaç durumdadır.

Eğer biz bu insanlara yardım etmezsek bunlar ölümün bataklığına çekilecekler. Tıpkı daha önceden olduğu gibi yardım kampanyası başlatıyor. Bizlerde inşallah en kısa zamanda üç farklı operasyon bölgesine, Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika gibi üç farklı bölgeye insani yardım operasyonuna başlıyoruz. İnsani yardım uçaklarımız, insani yardım gemilerimiz, insani yardımları buradaki muhtaç olan insanlara en hızlı bir şekilde taşıyacak.

Buradaki insanların toprağa düşmesini, ölümün bataklığına çekilmesini önlemek için “Umudu Ol” diyerek yardım kampanyasını başlatıyoruz” dedi.

Standın Bulunduğu Yer: Atatürk Parkı

İrtibat telefonları:  0533 814 25 47 – 0533 760 98 31

#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?