logo

Çubuk Festivali misafirlerden 5 yıldız aldı

Çubuk Festivali misafirlerden 5 yıldız aldı

Çubuk’ta 2023 yılının muhteşem festivali olan 16.Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivalini hep birlikte geride bıraktık. Sonuç olarak gerçekten teşekkürü hak eden birçok kişi vardı.

Güzel Memleketimiz Çubuk” Sosyal Medya imtiyaz sahibi Ali Arıcı açıklamasında: ”16.Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali 7-10 Eylül 2023 Tarihlerinde rekor katılımlarla tamamlandı.  Her geçen yıl daha da büyüyerek, daha fazla adından söz ettirerek gerçekleştirilen festivalimiz bu senede ilçemizin tanıtımında başrolü oynadı. Tabii ki, çok geniş bir alanda 4 gün sürecek olan ve milyonu aşkın ziyaretçinin akın edeceği bir organizasyona ev sahipliği yapıp, organize etmek kolay iş değildi. Bunu üstelemek büyük bir ekibin, azimli çalışmasından geçecekti ki öylede oldu. İlçemizin tanıtımında çok büyük katkı sağlayan festivalimizde emeği geçen, başta Çubuk Belediye Başkanımız Baki Demirbaş’a, Başkan yardımcılarımız Harun Olmuş ve Lokman Kılıç’ a, tüm şube müdürlerimizde, tüm belediye personelimize, özellikle gece gündüz demeden çalışan temizlik işleri ve güvenlik birimlerimize, polis, jandarma, zabıta kolluk kuvvetlerimize ilçe halkımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aynı zamanda ilçemizdeki tüm sivil toplum kuruluşlarımızın, odalarımızın, siyasi parti teşkilatlarının festivale renk katmak için elinden geleni yaptıklarına bizlerde şahit olduk. Tüm STK, parti ve oda başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliğimizin kusursuz şekilde ilerlemesinde maddi manevi katkı sağlayan, Festivalin ana sponsorları olan ilçemizin değerli iş adamları ve işletmelerine de ayrıca teşekkür ederiz. İlçemizin lezzetlerini, kültürünü ve misafirperverliğini yansıtan ve 4 gün boyunca “Gastronominin Merkezi Çubuk”  cümlesinin hakkını hep birlikte vermiş bulunan, turşucu esnaflarımıza, gıda & yiyecek, içecek, sanat & kültür dalındaki tüm esnaflarımızda teşekkürler ederiz. Gerek festival öncesi, gerek festival boyunca festival alanından ve yapılan çalışmalardan an be an haber & görsel paylaşan Çubuk Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğüne de özellikle teşekkür etmek İsteriz ki, bu konuda gerçekten başarılı bir iş ortaya konulmuştur.  Bu çalışma ile gerek yerelde, gerek ulusal basında her gün festivalimizin ve ilçemizin haberleri sürekli ekranlarda yer almıştır.  Eminiz ki Türkiye ‘de Çubuk adını duymayan kalmamıştır. Ümit ediyoruz ki,  festivale uzaktan yakından katılan her vatandaşımız burada keyifli vakit geçirip, mutlu ayrılmıştır. Bu süreçte elbette ki ufak tefek aksaklıklar, noksanlar olmuştur. Bunlarında sizlerin tavsiyeleriyle gelecek festivallerde daha da iyileştirileceğini biliyoruz. Ve son olarak bir teşekkürde siz değerli takipçilerimize. Festival boyunca alandan, konserlerden bizlere video & fotoğraf gönderen, festival coşkusunu bizlerle paylaşan, bizi takipte kalan herkese teşekkürler. Gelecek festivallerde hep birlikte buluşmak dileğiyle. Sağlıcakla kalın” diye konuştu.


Çubuk TV- Çubuk Yeni HABER Gazetesi imtiyaz sahibi Refik Bayram ise gözlemlerini açıkladı: “FESTİVALİN ARDINDAN”

Uluslararası Turşu ve Kültür Festivali bu yıl coşkulu bir şekilde tahminlerin üzerinde bir katılımla yapıldı. Belediye yetkililerinin tahminleri aşağı yukarı tuttu.
Öncelikle festivalin organizasyonunda emeği geçen başta Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Festival süresince değil aylar öncesinde başlayan çalışmalar ve 4 günlük festival de fedakarca çalışmak kolay değil. Özellikle festivalin tanıtımı bu yıl çok güzel oldu. Hem sosyal medyada hem Ankara’nın dört bir yanında bulunan led ekranlarda hem de internet siteleri, gazete, televizyon ve radyolarda yapılan tanıtımlar mükemmeldi. Bu konuda da ilçe adına Çubuk Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkileri Müdürlüğü ekibine teşekkür ederiz.
Her ne kadar turşunun önceliği olsada festival ilçenin tanıtımında ,kültürünün tanıtımında büyük rol oynamaktadır. İlçenin sorunları ile yakından ilgisi dahi bulunmayan bazı kişilerin laf olsun torba dolsun misali eleştirdim olsun diyerek yazdığı birkaç yorumun aksine yapılan şenlikler ve konserler ilçe için bir katma değer olmuştur. Bugün ilçemizde tatile gidemeyen yüzlerce gencimiz var. Bu gençlerimizinde eğlenmeye bazı sosyal aktivitelerde bulunmaya ihtiyaçları var. Efendim konser olmasa ne olur, bunlara bu kadar para verilirmi gibi günü geçmiş laflar etmeye kimsenin hakkı yok. Sosyal ve kültürel etkinlikler yapmak belediyelerin görevi olduğu gibi gençler için de bir ihtiyaç. Konserde getirilen bir sanatçı için Ankara’dan binlerce kişi gelirken, Edirne’den İstanbul’a, Kıbrıs’tan Almanya’ya geldiklerini söyleyen bir çok insan oldu. İlçenin tanıtımına büyük katkısı olduğu gibi Çubuk’u bilmeyen bir çok kişi bu sanatçılar sayesinde ilçeyi görmüş oldu. Bu sanatçıların Çubuk’a nasıl getirildiğini sorgulayanlar oldu.
Festivalin eleştirilecek yanları eksikleri yokmu elbetteki var. Asıl eleştirilmesi gereken ise adı üzerinde Turşu ve Kültür Festivali olmasına rağmen turşucu esnafının bu festivale sahip çıkmaması en büyük eksikliktir.
Turşucular şunu unutmamalı. Çubuk turşusu bu festival sayesinde Türkiye’ye ve dünyaya adını duyurmuştur. Turşucu esnafı bu feztival sayesinde para kazanmaya, malını daha rahat satmaya başlamıştır. Dünya’ya açılmıştır. Festivalin ilkdüzenleyen Belediye başkanı Adem Tuğlu’caya teşekkür etmeden geçmek haksızlık olur. Her nekadar Adem Tuğlu’cadan sonra Lokman özden yapmamak için yeltensede baskılar üzerine devam ettirmek zorunda kalmıştır. Turşucu esnafı festival ilk düzenlendiğinde 1 ton,5 ton 10 ton satarsak çok iyi derken bugün beşyüz ton , bin ton turşu üreterek yurtdışına göndermek için tırlar kapılarında bekliyor. Ne yazık ki bu festivale sponsor olmaları gerekirken festivale ilçedeki diğer iş kollarındaki işadamları sponsor oluyor. Turşucu esnafı altıbin lira stand kirasını bile çok bularak dörtbinlira olsun diyor. Festival konusunda mütevazi olmaya gerek yok. Festivalin kaymağını turşucu esnafı yiyiyor, ceremesini belediye çalışanları çekiyor.
Son yıllarda turşudan şikayetler gelmeye başladı. Bu konuda belediye’nin önlem alması gerekir. Kurulan turşu bidonları tarla içinde sokaklarda yazın güneşin altında,kışın soğukta kaderine terkedilmiş şekilde duruyor. Bunları zabıtanın kontrol etmesi gerekirken ne hitkmetse arayan soran yok.
-Turşucular Denetlenmeli
Ekmekçiyi ,simitçiyi pastaneciyi kontrol eden zabıta ve sağlık ekipleri tarla içindeki sokak aralarındaki turşu bidonlarını görmüyormu? Turşunun coğrafi işaret belgesi alındığı gibi Çubuk turşusunun patenti Çubuk Belediyesine ait olmasına rağmen bugün satılan turşularda Çubuk Belediyesi tarafından verilmesi gereken bandrollar niye kullanılmıyor. Belediye bunlardan elde edeceği gelirle turşucuların üstlenmediği sponsorluğun bir kısmını karşılayabilir. Çubuk Turşusunu bandrolsüz nernede olursa olsun Çubuk Turşusu olarak satılmasınıda önlemiş olur.
Buradan belediyeye yetkililerine bir öneride bulunalım.
-Ev Hanımları Üretsin Turşuları
Turşucu esnafı kendileri için düzenlenen bu festivale katılmaktan kaçıyorlarsa belediye olarak Çubuk Turşusunu yöresel ürün olarak ailelere ürettirelim. Festivalda ailelerin yaptığı turşular için belediye denetiminde standlar verelim. Turşuyu fabrikasyondan yöresel ürün olarak ailelerin üretmesine imkan sağlıyalım ki turşu fabrikasyon olmaktan, yöresel ürün olarak festivallerde yerini alsın.
Buradan ilçenin tanıtımına kültürüne, ekonomisine katkı olsun diyerek sponsor olan işadamlarımıza ve bunu organize eden Belediye Başkanı Baki Demirbaş’a ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Festivalin eksiği mi? Ne olursunuz artık önümüzdeki yıl için tuvalet ve mescid yetersizliğine bir çözüm bulun yeter.” dedi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?