logo

Çubuk, Çankırı’ya Bağlanmalı…

Çubuk, 1902 yılında kurulmuş ve Ankara”ya 39km. uzaklıkta; Tarihi, kültürel ve turistik değerlere sahip şirin bir ilçe..

  Yeni Ankara-Esenboğa Yolu”nun yapılmasının ardından Ankara”dan 20-30 dakikada rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 23 Temmuz 2004 tarihi itibariyle Metropol İlçe olduk. Çubuk kamuoyunun görüşleri alınmadı. Oldu-bittiye getirildi. “Ankara”da ne varsa Çubuk”ta da o olacak”tı. Ne yazıktır ki, bu görüşte vaatten öteye gitmedi. Üstüne üstlük Büyükşehir”e bağımlı hale getirildik, elimizi verdik, kolumuzu kurtaramıyoruz.  Büyükşehir hizmet getirirse alacağız, getirmezse oturup bekleyeceğiz. Başka bir seçeneğimiz yok. “Şu hizmetleri istiyoruz gibi” bir lüksümüzde yok.

 Çubuk”ta emlak vergileri ve su faturaları neredeyse Çankaya ile eşdeğer olacak. Bunlar metropol”ün kazıkları.. Hizmet yönünden Çankaya hep önde Çubuk ise hep arka sıralarda..

 Nüfus itibariyle fazla ve dengesiz göç alan, bunun sonucunda da kültür yozlaşmasına sahne olan bir ilçe Çubuk.. Metropol ilçe olduktan sonra 27 vilayetten yaklaşık 30 bin göç almışız. Bu nedenle illerimizin çoğundan fazla nüfusa sahip..

 Seçim Bölgesi olarak 2. Bölge”de bulunuyoruz. Her seçim döneminde 14 milletvekili seçiyoruz. Ama ne hikmetse kendi adaylarımızı Meclis”e gönderemiyoruz. Ülkemizde parti başkanlarının sultası (otoritesi) olduğu için ilçeden çıkan adaylar her zaman seçilemeyecek sıralarda yer almışlardır. Ankara”nın diğer ilçelerinden milletvekili çıktığı halde Çubuk”tan henüz bir milletvekili çıkartamadık.

 İlçemiz Ankara”nın hiç milletvekili çıkartamayan ilçesi unvanını hala koruyor. Bu gidişle de koruyacak gibi görünüyor.

 Milletvekilimiz olmadığı gibi bürokratımız da yok gibi, olanlarda sahipsiz, ya da Çubuk”a hiç faydası yok.

 Çubuk, her defasında iktidar partilerinin kalesi olmuştur. Ama kaleye bir taş koyan henüz çıkmamıştır. Çubuklular bir çocuk gibi elma şekeri ve horoz şekeri ile kandırılmıştır veya avutulmuştur. Zaman zaman yapılan hizmetlerde asli hizmetlerdir.

   Ankara”nın diğer ilçeleri aldıkları yatırımlarla Çubuk”u fersah fersah geçti. Bırakın diğer ilçeleri, daha dün Çubuk”un bir nahiyesi iken (1990 Mayıs”ında) ayrılarak ilçe olan  Akyurt bile bizi geçmiştir.

    Çankırı yanı başımızda ilçemize sınırı olan bir il. Kalkınmada öncelikli yöreler içinde 13. sırada.. Bu özelliği ile; Emlak Vergisi muafiyeti,  OSB”lerde yer alan işletmelerde vergi muafiyeti, SGK prim muafiyeti, Katma Değer Vergisi desteği, Enerji Desteği gibi teşvik ve muafiyetleri var.  

            Çankırı”nın, Kalkınma da Öncelikli Yöre kapsamında olması nedeniyle burada görev yapan kamu görevlileri diğer yörelere nazaran daha fazla maaş ve ücret alıyorlar. Çubuk ise, Metropol İlçe ve Başkent”e bağlı ama hizmetler en son Çubuk”a geliyor.

 Oysa, Çubuk İlçesi de bir çeşit mahrumiyet bölgesi.. Çubuk”un ekonomik yönden Çankırı”dan ne farkı var? İlçeye atanan kamu görevlilerinin çoğu burada kalmak istemiyor. Bu nedenle Çubuk”un da sosyal yapısı itibariyle kalkınmada öncelikli yöre olması gerekir.    

       Çubuk artık “Oy Deposu” ve “Sahipsiz” olmaktan kurtulmalı…

 Çubuk Garnizon Komutanlığı Haziran-2005″ de Çankırı”ya taşınmak zorunda kalmıştır. Ne seçtiğimiz milletvekilleri ve ne de siyasilerimiz Çubuk Alayı”nın ilçede kalması için hiçbir girişimde bulunmamışlardır ve Çankırı”ya gitmesine seyirci kalmışlardır. Nedeni ise boşaltılacak arazinin bir üniversiteye tahsis edilmesi idi. O gün bugündür, henüz bırakın üniversiteyi,  fakülteler bile gelmemiştir. Koskoca arazide sadece iki yüksek okul cirit atmaktadır.

          Alay”ın taşınması ile ilçede kutlanan milli bayramların bile tadı kalmamıştır. Beklendiği gibi bırakın üniversiteyi, fakülteler bile gelmemiştir. Çubuklular bir kez daha kandırılmışlardır. Hayal kırıklığına uğramışlardır.

 Çubuk Alayı”nın Çankırı”ya gitmesi ile Çubuk ekonomisi büyük bir yara almış, büyük bir pazarını kaybetmiştir.

 Seçtiğimiz milletvekillerinden hizmet alamıyoruz. Bunlar yöremizden seçiliyorlar ama doğup büyüdükleri yörelere hizmet veriyorlar. Çubuk”u basamak olarak kullanıyorlar. Onlar kendi hemşerilerini Meclis”teki odalarında ağırlıyorlar, onların işlerini koşturuyorlar. Bizi ise saatlerce kapılarında bekletiyorlar. Bunlardan bazıları seçimden seçime Çubuk”a geliyorlar. Gelenlerin de bir faydası yok. Adet yerini bulsun diye geliyorlar. Her yıl düzenlediğimiz uluslararası Festival”e bile tenezzül edip gelmiyorlar. Çünkü, Çubukluların oylarını “çantada keklik” olarak görüyorlar. Çubuk”un sorunları onları hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Kısacası Çubuk ve Çubuklunun derdine derman olmuyorlar. Bu nedenle de Çubuk, Ankara”nın en geri kalmış ilçesi..

 Çubuk ve Çubuklunun sorunlarına çözüm bulacak ve koşturacak ve bunun için de taşın altına elini koyacak bir milletvekiline ihtiyacı var. Bu da ancak kendi içinden olur. Ama böyle bir fırsat henüz yakalanamamıştır.

          Bu nedenledir ki; İlçede sorunlar dağ gibi birikmiş durumda..Neye ve nereye el atsanız her şey pamuk ipliği gibi elinize geliyor. Şuradan başlayayım da çözeyim diyebileceğiniz bir sorun yok. Çünkü, her şey başlı başına bir sorun.

   Yaşadığımız bütün olumsuzlukların asıl sebebi ilçemizi temsil edecek bir milletvekilimizin olmamasıdır. Çubuk”tan bir milletvekili seçtirebilmemizin tek bir yolu kalıyor. O da,  ya il olmak ya da daha pratik ve mantıklı bir çözüm olarak Çankırı”ya bağlanmaktır.

 Çankırı”nın ise 3 milletvekili var. Bunlar Çankırı ve Çankırılının gözü ve kulağı olmuş, derdine derman olmuş kısacası her şeyine koşturuyorlar.

 Çubuk Alayı, Çankırı”ya gitti ise, Çubuk İlçesi de pekala Çankırı”ya bağlanabilir.

  Çankırı”ya bağlanırsak, Çankırı”nın milletvekili sayısı 4 veya 5″e çıkar.  Bizim de bir milletvekilimiz olur.

 Yıllarca Ankara”ya bağlı oldukta ne oldu? Hep horlandık, itildik, kakıldık. Tabiri caizse “üvey evlat” muamelesi gördük. Çankırı”ya bağlanırsak yıllar sonra da bizim de bir milletvekilimiz olur, bürokratlarımız olur. Bir takım vergilerden muaf oluruz, destek ve teşvik alırız. Ayrıca Metropol”ün olumsuz sonuçlarından da kurtuluruz. Çubuklular, Çankırı”ya bağlanalım… Ne dersiniz?

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?
#

Çubuk, Çankırı’ya Bağlanmalı…” için 1 yorum

  1. oadam06 : diyor ki:

    yanlış konuşuyor yamazk için yazıyorsun hocam. dğrusunu ben konuşur yazarım ama kafanı kaldır etrfına bak… yapılanları gormekten incelemekten ne vaktın kalır nede yazacak yuzun. ekip çalışmasıdır emektır bazende gorup takdır etmek gerekır. en iyisi için inceden eleştırmek yerlıdır. ama cıkar veya fırsat yaratmak ıcın taşalamak yakışmaz. sygılarımla.

    0