logo

“Çubuk Bey” ve “Hanım Sultan”lar Ruhu Canlandı

“Çubuk Bey” ve “Hanım Sultan”lar Ruhu Canlandı“Çubuk Bey” ve “Hanım Sultan”lar Ruhu Canlandı

Çubuk Belediyesi ve Hayri Aslan Kız Teknik ve Meslek Lisesi işbirliği ile ilçenin turistik değerlerini arttırmak amacıyla yöresel kıyafetli süs bebekleri “Çubuk Bey” ve “Hanım Sultan” üretilmeye başlandı.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’in yaptığı açıklamada, ilçeye gelen turistlere bölgenin kültürünü yansıtacak, aynı zamanda da ilçe insanına para kazandıracak projeler peşinde olduklarını söyledi.

Hayri Aslan Kız Teknik ve Meslek Lisesi işbirliğiyle hediyelik olarak üretilen yöresel kıyafetli “Çubuk Bey” ve “Hanım Sultanların yapımına başlandığını belirten Özden, ilçenin tarihinin binlerce yıl öncesine dayandığını ancak hak ettiği turistik değeri henüz yeterince göremediğini dile getirdi.

“Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivalinin yanı sıra ilçeye hafta sonları her yıl günübirlik binlerce turist geldiğini belirten Özden, “Fakat ilçemizin değerleri girişimcilerimiz tarafından yeterince değerlendirilmediği için ilçeye ekonomik olarak çok fazla getirisi olmuyor” dedi.

Özden, bebeklerin isminin belirlenmesinde, ilçeye adını veren 11. yüzyılda Sultan Melikşah döneminde yaşamış Anadolu’da fetih hareketlerine katılan Çubuk Bey’den esinlenildiğini bildirdi.

Hayri Aslan Kız Teknik ve Meslek Lisesi Üretim Koordinatörü Zehra Uzun da yaklaşık 7 aylık çalışmalarının sonucunda ilçede bulabildikleri kıyafetler ve resimlerden bebekleri ve yöresel kıyafetleri tasarladıklarını belirtti.

Üretim başlangıcının detaylı bir araştırmaya dayandığı için zaman aldığını ifade eden Uzun, bebeklerin polyesterden dökülen kalıplar, özel kumaşlardan dikilen kıyafetler ve işlemeler kullanılarak yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Belediye Başkanımızın isteği üzerine başladığımız çalışmada, geçmişte yöremizde giyilen kıyafetleri ve giysileri dolaşarak tek tek bulduk. Bazılarını bulamadık fotoğraflarına ulaştık. Amacımız bu geleneksel giyeceklerimizi geleceğe taşımaktı. Hayri Aslan Kız Teknik ve Meslek Lisesinde 2 öğretmen ve 6 öğrencimizle bu işe başladık. İlk etapta 15-18 Eylül’de ilçemizde düzenlenecek Uluslararası Turşu ve Kültür Festivali’ne kadar, 400 adet ‘Çubuk Bey’ ve ‘Hanım Sultan’ üreteceğiz. Bunlar festivalde gelen misafirlerimize hediye edilecek. Festivalden sonra okul bünyesinde açacağımız kurslarla ev hanımlarımızın bu bebeklerden üretmesini sağlayacağız. Kadınlarımız ve öğrencilerimiz tarafından yapılacak bu bebekleri, ilçemize gelen turistlerin, ziyaretçilerin hizmetine sunacağız. Çalışmaların Çubuk’un tanıtımında etkili olacağını düşünüyoruz. ”

Yaz boyunca evde oturacaklarına boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirdiklerini söyleyen okul öğrencilerden Tuğba Akpınar ise uygulamayla bir meslek sahibi daha olduklarını ifade ederek, Başkan Özden’e arkadaşları adına teşekkür etti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?