logo

Çubuk Aile Danışma Ve Toplum Merkezi Hizmette

Çubuk’a Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)’e bağlı Çubuk Aile Danışma ve Toplum Merkezi Müdürlüğü açıldı.

Açılışta konuşan SHÇEK Genel Müdürü Dr. İsmail Barış, kurumun 7 yıl önceki bütçesi ile bu günkü bütçesinin mukayese edildiğinde dehşet verici bir artış olduğunu söyleyerek, 7 yıl önceki bütçe ile böyle bir hizmetin 30 yılda ancak yapıla bileceğini belirtti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Aile Danışma ve Toplum Merkezi açılışına, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu(SHÇEK) Genel Müdürü Dr. İsmail Barış, Çubuk Kaymakamı Meftun Dallı, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık, SHÇEK İl Müdürü Lale Öcal, İl Müdür Yardımcısı Salih Çakırgöz, Süleyman Demirel Huzurevi Müdürü Uğur Özgün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Mensur Toprak, Ak Parti İlçe Başkanı Tuncay Acehan, İlçe Müftüsü Ali Canbolat, okul müdürleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan SHÇEK İl Müdürü Lale Öcal, Aile Danışma ve Toplum Merkezi hakkında bilgi verdi. Ankara’da dört adet Aile Danışma ve Toplum Merkezi’nin bulunduğunu söyleyen Öcal,  merkezin bulundukları bölgelerdeki bireylere koruyucu ve önleyici hizmetler vermekte olduğunu belirtti. 

Daha sonra konuşan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’de, ilçenin sürekli göç aldığını ve buna paralel olarak büyüyüp geliştiğini kaydederek, dezavantajlı kesimlere hizmet edecek Aile Danışma ve Toplum merkezinin ilçede açılmasının önemine vurgu yaptı. Geçmişte belediye tarafından yapılan ve yapıldığı tarihten bu güne kadar kullanılmayarak atıl vaziyette kalan Kurbantepe sosyal tesisinin belediye meclisindeki tüm meclis üyeleri tarafından oy birliği ile SHÇEK’e 20 yıllığına tahsisinin yapıldığını hatırlatan Başkan Özden, ilçede oluşan birlik ve beraberlik sayesinde hem merkezi hükümetten, hem de büyükşehir belediyesinden çok büyük hizmetler alındığını ifade etti.

Konuşmasında ilçede oluşturdukları birlik ve beraberlik havasına vurgu yapan Başkan Özden, konuşmasına şöyle devam etti:

’’Birlikte rahmet var, ayrılıkta azap vardır’ Ayeti Çubuk’ta tecelli ediyor. Bir ve beraber hareket ettiğimizde ilçemiz her türlü hizmeti almaktadır. Burasını devrederken de tüm belediye meclisi üyesi arkadaşlarımız birlikte hareket etti. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Sonuçta ilçemize hizmet gelmektedir. Ayrıca ilçemizi Üniversite ile taçlandıran Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, ekibine ve ilçemize her türlü hizmeti sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’de ilçem adına teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl atıl vaziyette duran Şefkat Evi de inşallah hizmete girecek. Bizlere bu hizmetleri getiren başta genel müdürümüz Dr. İsmail Barış’a ve ekibine teşekkür eder, merkezinin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim’’

                Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu(SHÇEK)’in cumhuriyetin en önemli kurumlarından biri olduğunu kaydeden Çubuk Kaymakamı Meftun Dallı ise, konuşmasında ilçede bundan sonra sosyal hizmetlerin açılan kurumla daha etkin ve daha hızlı yürütülmesinin sağlanacağını söyledi.

Her hizmetin insan için yapıldığının altını çizen SHÇEK Genel Müdürü Dr. Barış, insanın mutlu olabilmesi için çaba ve gayretin eskiden berri süre geldiğini ve bu günde devam ettiğini anlattı. Açılan merkezlerin de amacının insan ve insanın oluşturmuş olduğu en küçük birim olan aileye hizmet etmek olduğunu ifade eden Barış, devletin bu nedenle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nu ihdas ettiğini ve önemli kaynaklar aktardığını kaydetti.

Kurumun 7 yıl önceki bütçesi ile bu hizmetlerin yapılamayacağını altını çizen Barış, şunları söyledi:

’’Şuanda kullanılan kaynak 7 yıl öncesi ile mukayese edildiğinde dehşet verici bir kaynaktır. Yedi yıl önceki kurumun inşaatından, yatırımına, personelinden, özürlü bakımına ve giydiği çorabına kadar eski rakamla bütçe toplamı 121 Trilyon idi. Bu gün bu kaynak 3 Katrilyon 374 Trilyon dur. Kaç kat arttığını siz hesaplayın. Sayın başkan bana geldiğinde, böyle bir şey yapalım dediğinde ben hemen yapalım dedim. 121 Trilyon bütçem olsaydı, ben bu hizmeti 30 senede ancak yapardım. Benim kurumuma bu bütçeyi sağlayan Sayın Başbakanıma ve hükümetimize huzurlarınızda teşekkür ederim. İyi ki varlar, yoksa bu hizmeti yapamazdık’’dedi.

Kurdeleler kesilerek açılış yapıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?