logo

Çubuk Agat Taşı ile Bilmedikleriniz

Çubuk Agat Taşı ile Bilmedikleriniz

Genellikle akik taşı olarak bilinen halk arasında agat taşı ismiyle adlandırılan yarı değerli bu taş Çubuk’a özgü bir özellik olan agat taşı henüz tam bilinmese de bazı meraklı veya araştırmacılar tarafından ilçemizin dağlık bölgelerinde bol miktarda bulunmaktadır.

Ama maalesef işlenmesi zor ve pazar piyasası pek bulunmadığından ilçemizde rağbet görmemektedir.

Çubuk turşu festivalinde tanıtımı için birçok stantlarda sergilenmesine rağmen yeterince anlaşılamamıştır.

Agat-Akik, ismini Sicilya’da bulunan Achades Nehrinden almıştır. Çok bulunan taşlardan olmasına rağmen, renklerindeki ve halkaların desen dağılımındaki sınırsız çeşitliliği sebebiyle her zaman çok beğenilen taşların başında yer almıştır.

“Agat” ve “Akik” Kalsedon taşının bir alt ürünü olup aynı taşın iki farklı türüdür. Kalsedon; yarı şeffaf, çizgisiz ve renk olarak kahverengi, kırmızı ve turuncu gibi tek renk ise “Akik” adını alır. Şayet, yarı saydam olup taşın içerisinde katman çizgi ve desen oluşturan farklı renklerin birlikte bulunduğu görüntüye sahip olursa “Agat” adını alır. Agat taşının en güzel türü, Ankara’nın Çubuk İlçesinde bulunan “Çubuk Agat” taşıdır. Agat; kendinizi sıkıntılı ve ümitsiz hissettiğiniz zamanlarda terapi özelliği ile iyimser olmanızı, stresten arınmanızı sağlar ve beden tansiyonunu düzenler.

İnsanoğlu yaradılışından bu yana günlük hayatında taşlardan çeşitli şekillerde faydalanmış ve bunu tabi bir tutku haline getirmiştir. Güzellikleri, az bulunur olmaları ve dayanıklıları dolayısıyla insanlar bazı taşlara büyük değer vermektedirler. Hatta bu taşlar ustalıkla kesilip sağlık sektörüne sunularak alternatif tedavi yöntemleri olarak Dünyanın dört bir yanında şifa elde edilmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla kullanılan doğal kristallerden gelen şifa alternatifi de tıbbi tedavi yöntemleri açısından değerlendirilmesi gereken ciddi bir seçenektir. Vücudumuzla çevre arasındaki enerji akımını düzenleyen yarı değerli şifalı taşlar stresten, romatizmaya, cinsel isteksizliğe kadar pek çok hastalığa iyi geldiği gibi, kişinin ömrünü de uzatıyor. Doğada sayıları oldukça fazla olan kristaller, bu etkileşimleri bir ölçüde kontrol altına almamızda yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda taşlardan yüzük, küpe, kolye yapıp aksesuar veya evinizin bir köşesinde biblo olarak yararlanabiliyorsunuz. İnsanlar arasında sevgi ve pozitif iletişim sağlayan bu taşlar, kim bilir belki sizin de derdinize derman olabilir. Geçmişte ve günümüzde tedavi amacıyla kullanıldığı tespit edilen bazı doğal mineraller kristaller içinde en önemlilerinden biri de AGAT taşıdır.

Uzmanlarca daha önceden araştırılan bu taşların alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde ve iyileştirme sürecini hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Peki, nedir bu agat taşının faydaları?

Değişik renkli yuvarlak ve ince tabaklardan oluşmuş bir kalsedon türüdür.

– Güçlü bir terapi özelliğe sahiptir.

– Vücutta tansiyon dengeleyicidir.

– Üriner sistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

– Aklı ve vücudu güçlendirir.

– Kişiyi cesaretlendirir.

– Lenflerin sirkülâsyonunu rahatlatır.

– Uzun ömür ve mutluluk simgesi olup günlük stresinizi azaltır.

– Nazara iyi gelir

– Bereket taşıdır

– Mide bulantısına iyi gelir

– Prostata iyi gelir

– Yüksek ateşli hastalara iyi gelir

– Çarpıntısı olanlara iyi gelir

– Cinsel rahatsızlıklara iyi gelir

– Vücuda dirençlik verir

– Hamileliğe iyi gelir

– Kadın hastalıklarına iyi gelir

– Sara rahatsızlığına iyi gelir

– Bu taşları yüzük, kolye, küpe veya evlerde, ofis ve dükkânlarda aksesuar olarak bulundurabiliriz.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?
#

Çubuk Agat Taşı ile Bilmedikleriniz” için 2 Yorum

  1. Ali Veli : diyor ki:

    Bu taş olduktan sonra doktora gerek yok. Herşeye iyi geliyor maaşallah… Var mı hakkında bilimsel araştırma? Gerçekten faydalı olduğunu belgeleyecek rapor-çalışma…

    0